CBA zatrzymało pięć osób za ok. 1 mln zł łapówek za korzystne wyniki przetargów

Polska
CBA zatrzymało pięć osób za ok. 1 mln zł łapówek za korzystne wyniki przetargów
CBA/zdjęcie ilustracyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób za wręczanie i przyjmowanie ok. 1 mln zł łapówek w zamian za korzystne wyniki przetargów na zamówienia publiczne w spółce zajmującej się wykonywaniem odwiertów.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził we wtorek, że agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dyrektora departamentu handlu i specjalistę ds. sprzedaży w tej spółce i troje współpracujących z nimi przedsiębiorców.

 

Brodowski podkreślił, że zatrzymania to wynik własnych działań CBA. Śledztwo Biura dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników spółki, którzy w latach 2016-2018 mieli przyjąć co najmniej 1 mln zł. Za te pieniądze mieli rozstrzygać zamówienia publiczne na korzyść zatrzymanych przedsiębiorców, m.in. na dostawy części zamiennych, zakup odzieży ochronnej i roboczej oraz obuwia ochronnego - wyjaśnił w rozmowie z Brodowski.

 

- Wszystko wskazuje na to, że łapówki były przekazywane przez przedsiębiorców na konta bankowe specjalnie w tym celu założonych firm, jako zapłata za rzekome usługi, które faktycznie nie zostały zlecone i wykonane - powiedział.

 

- Fikcyjne firmy należały do jednego z biznesmenów - wyjaśnił.

 

CBA przekaże zatrzymanych i materiały zgromadzone w śledztwie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie mają im zostać przedstawione zarzuty przekupstwa menadżerskiego - zapowiedział Brodowski.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie