Austriacka policja zatrzymała domniemanego terrorystę z Państwa Islamskiego

Świat
Austriacka policja zatrzymała domniemanego terrorystę z Państwa Islamskiego
Wiki Commons/private collection/CC BY-SA 3.0
Zdjęcie ilustracyjne

Austriacka policja zatrzymała w Wiedniu domniemanego terrorystę z organizacji Państwo Islamskie (IS), sprawcę nieudanych zamachów na pociągi w Niemczech. 42-latek jest byłym żołnierzem irackim, a do Europy trafił w 2012 roku jako uchodźca.

Jak podał w środę dziennik "Bild" jednostka specjalna austriackiej policji Cobra wkroczyła w poniedziałek do mieszkania Irakijczyka. Jest on podejrzany o zorganizowanie trzech nieudanych zamachów na pociągi w Niemczech.

 

Trzy nieudane zamachy

 

W październiku 2018 roku terrorysta rozciągnął w poprzek torów linii kolejowej Norymberga-Monachium stalową linę, która miała wykoleić przejeżdżający skład. Na szczęście okazała się ona za cienka (0,8 cm) i pociąg ją zerwał.

 

W grudniu ubiegłego roku zamachowiec uszkodził fragment kolejowej sieci trakcyjnej w berlińskiej dzielnicy Karlshorst. W lutym bieżącego roku umieścił z kolei na trasie między Dortmundem a Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii ciężkie betonowe płyty oraz opony. Pociąg, który zderzył się z przeszkodą uległ uszkodzeniu, ale nie wypadł z torów.

 

Na wszystkich miejscach niedoszłych tragedii policja znalazła kartki z wydrukowanymi flagami terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie i krótkimi wiadomościami po arabsku, w których sprawca lub sprawcy brali odpowiedzialność za zamachy w imieniu IS. Jak podał austriacki dziennik "Kronen Zeitung" policji udało się wytropić podejrzanego właśnie dzięki tym listom, które dopasowali do jego drukarki.

 

Jest żonaty, ma pięcioro dzieci

 

Zatrzymany mężczyzna jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Trafił do Austrii w 2012 roku, jako uchodźca. Wcześniej przez 15 lat służył w irackim wojsku. W Wiedniu studiował na Uniwersytecie Technicznym oraz pracował w jednej z firm ochraniających mecze piłkarskie i galerie handlowe. Z informacji policji wynika, że był zagorzałym zwolennikiem straconego dyktatora Iraku Saddama Husajna i fanatykiem Państwa Islamskiego. Na swoim profilu na Facebooku gloryfikował radykalnych muzułmańskich kaznodziejów i zamachowca z Nicei, który w 2016 roku zabił ciężarówką 86 osób. Ostatnio - po zamachu w nowozelandzkim Christchurch - nawoływał muzułmanów do odwetu.

 

Niemieckie służby regularnie zwracają uwagę, że wśród migrantów trafiających do Europy są również uśpieni terroryści. Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench powiedział w jednym z wywiadów w 2018 roku, że mimo klęsk ponoszonych przez IS w Syrii i Iraku, organizacja wciąż jest niebezpieczna, a migranci są podatni na radykalizację.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie