Amerykanka, która dołączyła do Państwa Islamskiego chce wrócić do USA. Trump się nie zgadza

Świat
Amerykanka, która dołączyła do Państwa Islamskiego chce wrócić do USA. Trump się nie zgadza
PAP/EPA/SHAWN THEW

"Poinstruowałem sekretarza stanu Mike'a Pompeo, i on zgodził się w całej rozciągłości, aby nie zezwolić Hodzie Muthana na powrót do kraju" - napisał w środę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

24-letnia Hoda Muthana jest córką emigrantów z Jemenu, dorastała w Alabamie. W listopadzie 2014 roku wyjechała z USA, aby dołączyć do ISIS.

 

"Byłam naiwna i wściekła"

 

Jak podało CNN, w Syrii wzywała na Twitterze do przeprowadzania ataków na Amerykanów i zajmowała się propagandą w internecie.

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Ma 18-miesięcznego syna, z którym przebywa w obozie dla uchodźców w północnej Syrii. Ojciec dziecka nie żyje.

 

W odręcznej notatce dostarczonej do CNN Muthana napisała: "Kiedy wyjechałam do Syrii, byłam naiwną, wściekłą i arogancka młodą kobietą".

 

Obecnie Muthana chce powrócić do USA i stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

 

 

"Nie ma żadnej podstawy prawnej do jej powrotu"

 

Kilka godzin przed wpisem Trumpa, w środę, w komunikacie Departamentu Stanu poinformowano, że "Pani Hoda Muthana nie jest obywatelką USA i nie zostanie przyjęta do Stanów Zjednoczonych. Nie ma żadnej podstawy prawnej do jej powrotu, ona nie ma ważnego paszportu amerykańskiego, nie ma prawa do paszportu ani nie ma żadnej wizy turystycznej do Stanów Zjednoczonych".

 

 

Natomiast Hassan Shibly, reprezentujący rodzinę Muthana, twierdzi, że Muthana urodziła się w Hackensack w stanie New Jersey w 1994 roku i przedstawił mediom jej akt urodzenia.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie