Wznowienie ofensywy na ostatnią enklawę tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. "Walki są zacięte"

Świat
Wznowienie ofensywy na ostatnią enklawę tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. "Walki są zacięte"
United States Marine Corps/Wikimedia Commons/ zdj. ilustracyjne

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wznowiły w niedzielę ofensywę na ostatnią enklawę kontrolowaną przez tzw. Państwo Islamskie (IS) we wschodniej Syrii, w rejonie wioski Baghuz.

Wioska jest intensywnie ostrzeliwana ogniem artyleryjskim i rakietowym - poinformował przedstawiciel SDF Adnane Afrine.

 

W ubiegłym tygodniu ofensywa SDF, w których wiodącą rolę odgrywają Kurdowie, została czasowo wstrzymana aby umożliwić ewakuację mieszkańców Baghuz, w tym także niektórych dżihadystów z IS z ich rodzinami.

 

- Nie zaobserwowaliśmy żadnego przemieszczania się cywilów wewnątrz enklawy, więc wznowiliśmy działania militarne przeciwko IS - powiedział w niedzielę wieczorem Afrine.

 

"Walki są intensywne i zacięte"

 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od grudnia 2018 roku z enklawy ewakuowano prawie 60 tys. osób. Ofensywa przeciwko resztkom sił dżihadystów była z powodu ewakuacji wielokrotnie przerywana. Dotyczyło to jednak jedynie sił lądowych bowiem pozycje dżhadystów bez przerwy atakowało lotnictwo.

 

Rzecznik SDF Mustafa Bali oświadczył, że ofensywę wznowiono ok. godz. 18 czasu lokalnego (17 czasu polskiego) po tym jak upłynął termin ultimatum wzywającego dżihadystów do poddania się. "Walki są intensywne i zacięte" - dodał Bali.

 

Oczekuje się, że po zajęciu wioski, SDF i ich amerykańscy sojusznicy formalnie zadeklarują koniec tzw. "kalifatu" proklamowanego przez IS w 2014 r.

 

W szczytowym momencie Państwo Islamskie kontrolowało obszar prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku narzucając brutalną i krwawą dyktaturę ok. 8 mln ludzi. Dżihadyści uzyskiwali też setki milionów dolarów z eksportu ropy, okupów i rozbojów.

 

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Ruszył proces Mourada T. Marokańczyk jest oskarżony o przynależność do Państwa Islamskiego"

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie