Wiosna zaprezentowała śląską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. "Sól ziemi śląskiej"

Polska
Wiosna zaprezentowała śląską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. "Sól ziemi śląskiej"
PAP/Andrzej Grygiel

Ugrupowanie Roberta Biedronia Wiosna zaprezentowało we wtorek w Katowicach śląską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Na jej czele znalazł się politolog i menadżer Łukasz Kohut.

"Sól ziemi śląskiej" - tak Kohuta przedstawił lider Wiosny Robert Biedroń. - Walczy o uznanie tożsamości, kultury języka śląskiego, o to żeby pielęgnować piękną śląską tradycję. Jest Europejczykiem, ukończył Uniwersytet Śląski, studiował też w Finlandii, biegle włada kilkoma językami i jest ekspertem - zna się na politykach regionalnych - dodał.

 

Biedroń przypomniał niektóre postulaty Wiosny - europejski program na rzecz czystego powietrza oraz europejski program na rzecz walki z rakiem, wskazując na problemy zdrowotne Polaków, do których przyczynia się zanieczyszczenie środowiska.

 

Wiosna stoi na stanowisku, że polska energetyka musi odejść od węgla na rzecz bardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł energii; postulatem ugrupowania jest zamknięcie kopalń węgla do 2035 r.

 

- To są tak naprawdę trzy kadencje. Nie będzie rewolucji, górnicy spokojnie odejdą na zasłużone emerytury - zapewnił Kohut.

 

Poinformował, że jako europoseł chciałby się skupić na pracach zmierzających do kodyfikacji "śląskiej godki", a następnie jej rejestracji. - Z perspektywy Warszawy godka nie jest słyszalna. Robert poznał wielu Ślązaków, zrozumiał naszą mniejszość śląską, bo sam jest przedstawicielem mniejszości i wprowadził to do głównego programu partii Wiosna - powiedział Kohut.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie