Resort finansów chce, aby banki i inne instytucje finansowe "zlustrowały" swoich klientów

Biznes
Resort finansów chce, aby banki i inne instytucje finansowe "zlustrowały" swoich klientów
Polsat News

Banki, firmy ubezpieczeniowe, biura maklerskie i reszta instytucji finansowych mają wstecznie zlustrować klientów i zaraportować fiskusowi m.in. w jakim kraju rozliczają oni i płacą podatki. Instytucje finansowe uważają, że to niepotrzebny koszt i strata wizerunkowa - informuje w środę "Puls Biznesu".

Według "PB" Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wielkiej operacji. "Zamierza uzyskać od klientów instytucji finansowych deklaracje, w jakim kraju rozliczają i płacą podatki (tzw. rezydencja podatkowa). Zaangażuje to 35 działających w Polsce banków komercyjnych, 553 banki spółdzielcze, 64 towarzystwa funduszy inwestycyjnych, 60 firm ubezpieczeniowych, 56 domów maklerskich i 49 SKOK" - czytamy.

 

Jak podaje gazeta, akcja ma ruszyć do 30 czerwca. Według przedstawicieli sektora finansowego - pisze "PB" - oświadczenia (pod względem odpowiedzialności karnej) będą musiały złożyć miliony osób. "Deklaracje o rezydencji podatkowej zostaną przekazane szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (wiceminister finansów), który - na zasadzie wzajemności - będzie mógł dzielić się informacjami z fiskusami krajów unijnych oraz spoza UE (m.in. z Ukrainy), których obywatele (rezydencji podatkowi) funkcjonują w Polsce" - podkreśla dziennik.

 

Międzynarodowa wymiana takich informacji ma służyć - jak cytuje "PB" - "uszczelnianiu systemów podatkowych i walce z oszustwami podatkowymi".

jm/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie