Soloch rozpoczął oficjalną wizytę w Bejrucie ws. udziału Polski w misji pokojowej ONZ

Polska
Soloch rozpoczął oficjalną wizytę w Bejrucie ws. udziału Polski w misji pokojowej ONZ
Polsat News

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Bejrucie w związku z przygotowywaniami do udziału Polski w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL) - poinformował rzecznik prasowy szefa BBN Marcin Skowron.

Powrót Polski do misji ONZ jest jednym z priorytetów polityki bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy. Już w 2015 r. podczas 70. Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent zadeklarował gotowość zwiększania przez Polskę bezpośredniego wkładu w utrzymywanie pokoju i zapewnianie bezpieczeństwa w ramach ONZ.

 

W Bejrucie szef BBN, wraz z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, w tym z dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciejem Jabłońskim, będzie rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami libańskich władz oraz dowództwa UNIFIL na temat wzajemnej współpracy oraz warunków ewentualnego funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Udział Polski w operacji "błękitnych hełmów" w Libanie byłby zwieńczeniem podjętych z inicjatywy prezydenta dwuletnich prac Ministerstwa Obrony Narodowej nad powrotem do operacji pokojowych, z których Polska wycofała się w 2009 r.

 

Polskie zaangażowanie związane jest także niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz polityką zapewniania bezpieczeństwa i wspierania sojuszników w regionie. W ostatnich latach Polska na Bliskim Wschodzie m.in. brała udział w działaniach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, a także wspiera armię Iraku w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie