Izrael chce przełożyć wizytę szefa BBN Pawła Solocha

Świat
Izrael chce przełożyć wizytę szefa BBN Pawła Solocha
bbn.gov.pl

Izraelskie MSZ poinformowało w czwartek o przekazaniu prośby o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Izraelu w związku z przyjęciem przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN).

"W świetle przyjęcia ustawy przez polski Senat Izrael zwrócił się z prośbą o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - głosi oświadczenie rzecznika izraelskiego resortu dyplomacji, które opublikowano na stronie internetowej MSZ.

 

We wcześniejszym komunikacie MSZ podkreśliło, że Izrael "kategorycznie sprzeciwia się" decyzji Senatu. "Żadna ustawa nie zmieni faktów" - podkreślono.

 

BBN potwierdza

 

"Potwierdzamy, że strona izraelska zwróciła się z prośbą o przełożenie przyszłotygodniowej wizyty szefa BBN Pawła Solocha w Izraelu. Wyrażamy nadzieję, że dialog w sprawach bezpieczeństwa, mający strategiczne znaczenie dla obu państw, będzie kontynuowany w niedalekiej przyszłości" - napisano na Twitterze BBN.

 

 

W czwartek nad ranem Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zobacz materiał "Wydarzeń" o tym, jak powstawała ustawa o IPN:

 

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie