Mieszkańcy włoskiej Pizy w poniedziałek przywitają nowy rok

Kultura
Mieszkańcy włoskiej Pizy w poniedziałek przywitają nowy rok
flickr.com/Greg_Men/CC BY 2.0

Nowy, 2020 rok rozpocznie się symbolicznie w Pizie we Włoszech w poniedziałek 25 marca, zgodnie z tradycją sięgającą średniowiecza. Przez cały weekend w mieście w Toskanii trwać będą uroczystości nawiązujące do tego wyjątkowego "Sylwestra".

Dokumenty wskazują, że już w X wieku w Pizie powitanie nowego roku zbiegało się w czasie z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Do XVII wieku obowiązywał tam tzw. kalendarz pizański, który wyprzedzał tradycyjny o 9 miesięcy i tydzień.

 

Zwyczaj organizacji hucznych obchodów nowego roku jest kultywowany i dlatego na weekend władze miejskie przygotowały z tej okazji całą serię inicjatyw i atrakcji dla mieszkańców oraz licznie przybywających tam turystów.

 

"Sylwestrowa" parada w historycznych strojach

 

W ramach sobotnich obchodów odbędzie się prezentacja historycznych strojów oraz pokazy strzelania z kuszy i z łuku, a także szermierki i gry zespołowej, nazywanej "średniowiecznym rugby".

 

W niedzielę, ostatnim dniu pizańskiego roku, będzie można zwiedzać miejskie mury, a następnie odbędzie się "sylwestrowa”" parada w historycznych strojach z czasów republik morskich, jaką Piza i inne miasta były przed wiekami.

 

W poniedziałek historyczny orszak przejdzie ulicami do katedry, gdzie w południe odbędzie się kulminacyjna ceremonia Promienia Słonecznego.

 

W ostatnich latach nie organizowano jej z powodu prac remontowych w świątyni.

 

"Obchody pod znakiem prostoty"

 

Uroczystość nawiązuje do tradycji, zgodnie z którą nadejście nowego roku wyznaczał zegar słoneczny przy głównym ołtarzu. Począwszy od XIX wieku przywrócono go w innej formie: w samo południe promień słońca wpadający przez okno głównej nawy oświetla półeczkę w kształcie jajka nad jednym z filarów.

 

Specjalne "noworoczne" taryfy obowiązywać będą tego dnia na wystawach i w muzeach. Miejscowe restauracje zapraszają na uroczyste kolacje, przypominające te sylwestrowe.

 

Władze miasta ogłosiły, że w tym roku nie przewidziano tradycyjnego pokazu fajerwerków nad rzeką Arno. "To będą obchody pod znakiem prostoty" - zapowiedziano.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie