Sylwester bez fajerwerków. Miasta proponują inne atrakcje

Polska
Sylwester bez fajerwerków. Miasta proponują inne atrakcje
pixabay.com/ geralt

Kolejne miasta i miejscowości w Polsce rezygnują z pokazów sztucznych ogni w czasie miejskich zabaw sylwestrowych. Nie "strzelają" już m.in. Częstochowa, Kraków, Warszawa i Wrocław. Jerzy Owsiak rezygnuje z fajerwerków w Finale WOŚP. Noworocznych wystrzałów nie będzie też w Chorzowie, gdzie w tym roku zagości Sylwestrowa Moc Przebojów Telewizji Polsat. Powód wszędzie ten sam - troska o zwierzęta.

Władze wielu polskich miast rezygnują lub planują zrezygnować z pokazu sztucznych ogni w trosce o dobro zwierząt, które stresem reagują na wystrzały petard i rac.

 

Z fajerwerków już w ubiegłym roku zrezygnował m.in. Białystok, organizując zamiast tego 10-minutowy pokaz laserów obok sceny na Rynku Kościuszki.

 

Nie było też fajerwerków we Wrocławiu. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, zapewnia, że w tym roku także ich nie będzie.

 

- Wrocław podtrzyma tradycję sylwestra bez fajerwerków. Nie pojawią się też na żadnym wydarzeniu organizowanym przez Miasto podczas mojej prezydentury. Zachęcam do rozważnej zabawy z pamięcią o najmłodszych wrocławianach i o naszych czworonożnych przyjaciołach - napisał Sutryk w mediach społecznościowych.

 

 

Carillon i lasery

 

W październiku z pokazu sztucznych ogni zrezygnował Gdańsk. Odliczaniu do Nowego Roku towarzyszyć będą dźwięki carillonu, a po nim nastąpi pokaz laserowy.

 

W listopadzie podobną decyzję podjęła Częstochowa, a w zasadzie mieszkańcy, którzy od kwietnia mogli wyrażać swoją opinię na temat takiego sposobu świętowania Nowego Roku. Zdecydowali, że podczas zabawy na placu Biegańskiego wolą pokaz laserowy .

 

Za mniejszymi miastami podążyły te większe. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, w ubiegłym tygodniu na Twitterze poinformował, że w Warszawie także będzie pokaz świetlny. Jerzy Owsiak i zapowiedział, że podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabraknie tradycyjnego już 4-minutowego pokazu - "Światełko do nieba".

 

Stolica Warmii i Mazur odstąpiła od pokazu sztucznych ogni, zarówno podczas Sylwestra, jak i  styczniowego finału WOŚP.

 

- Dołączamy do miast bez sztucznych ogni i przechodzimy na pokazy świetlne - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Dzisiejsza technologia, coraz większa dostępność laserów, pozwalają na bardzo efektowne i wbijające się w pamięć pokazy. Oczywiście, nie zabraknie muzyki, z którą pokazy są zestrojone, co czyni z nich bardzo nastrojowe widowiska - dodaje.

 

Sylwester Polsatu też bez huku

 

Z fajerwerków i petard zrezygnował już kilka lat temu Kraków, a mieszkańcy Oświęcimia zamiast pokazu sztucznych ogni zobaczą animacje laserową. 

 

Podobnie będzie Śląsku, a dokładnie w Chorzowie, gdzie odbędzie się "Sylwestrowa Moc Przebojów 2018", której współorganizatorem jest Telewizja Polsat. W tym przypadku dodatkowym argumentem przeciw fajerwerkom jest fakt, że w pobliżu stadionu mieści się Śląski Ogród Zoologiczny, w którym żyje wiele dzikich zwierząt.

 

Głośno będzie w Szczecinie, Bydgoszczy i Bielsku-Białej

 

Są też miasta, które przekonują, że pokazem sztucznych ogni po raz ostatni będą witać Nowy Rok. Tak będzie np. w Bydgoszczy. - To, że zrezygnujemy z zapowiedzianego pokazu, nie rozwiąże problemu w całym mieście - mówi "Gazecie Pomorskiej" dyrektor bydgoskiego biura promocji miasta i współpracy z zagranicą Łukasz Krupa. - Myślę jednak, że warto, a mieszkańcy, którzy są do tych pokazów przyzwyczajeni, zrozumieją tę decyzję - wyjaśnia.


Szczecin również zapowiedział, że z noworocznych wystrzałów zrezygnuje za rok.

 

- Trudno na razie mówić o szczegółach, ale, chcemy, żeby było to równie atrakcyjne, może postawimy na mapping (projekcja multimedialna - red.) lub pokaz laserowy - mówi polsatnews.pl, Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

 

W Bielsku-Białej prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski, zaapelował do mieszkańców o wyrażenie swojej opinii w sprawie przyszłorocznego Sylwestra.  - Od przyszłego roku chciałbym zmienić formułę świętowania Sylwestra w naszym mieście. W stosownym czasie zwrócę się do Państwa z prośbą o sugestie dotyczące tego jak plenerowa zabawa sylwestrowa powinna wyglądać - napisał na stronie urzędu miasta.

 

Uruchomiono tam specjalną ankietę, w której mieszkańcy mogą się wypowiedzieć, czy są za, czy przeciw organizacji pokazów sztucznych ogni. Głosy można oddawać do 30 grudnia. Jeśli zagłosują za odstąpieniem od fajerwerków burmistrz deklaruje, że sztucznych ogni nie będzie nie tylko w Sylwestra, ale także podczas obchodów Dni Bielska-Białej i innych miejskich uroczystości.

ked/dro/ polsatnews.pl, Gazeta Pomorska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie