Lenka to pierwsza polska modelka z zespołem Downa. "Chcemy, żeby świat wokół nich nie był obojętny"

Polska

21 marca po raz 14. obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, nad którym od 2012 r. patronat sprawuje ONZ. Z tej okazji "Wydarzenia" opowiedziały historię 3-letniej Lenki, która właśnie spełniła swoje marzenia. Została pierwszą polską modelką z zespołem Downa.

3-letnia Lena Wołos została modelką wiosennej kampanii marki odzieżowej 5. 10. 15. To pierwsza taka sesja w Polsce.


– Taka kampania ma przypomnieć rodzicom, że jest coś takiego. Nie możemy udawać, że dzieci niepełnosprawnych nie ma. One są. Chodzi o to, żeby edukować nasze dzieci, które są pełnosprawne, że to jest coś normalnego – powiedział Polsat News Daniel Wołos, tata Lenki.


- Cenimy inność, pod inność projektujemy i inność chcemy widzieć w naszym świecie – tłumaczy prezes 5. 10. 15. Marek Czupryna.


Linia prosta i kolorowe skarpety


21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa – w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.


Solidaryzując się z cierpiącymi na tę wadę genetyczną ludzie, malują na rękach prostą linię. To część akcji #LiniaProsta organizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z zespołem Downa "Bardziej kochani". Za każde opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcie z namalowaną kreską na dłoni i hashtagiem #LiniaProsta na konto stowarzyszenia wpływa 5 zł. Linia prosta nawiązuje do pojedynczej bruzdy zgięciowej na dłoni, która jest charakterystyczną cechą osób trisomicznych.


Niektórzy solidarność z osobami z zespołem Downa okazują zakładając kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki.


- Chcemy, żeby osoby z zespołem Downa mogły samodzielnie wyjść na ulicę, normalnie, samodzielnie wędrować do szkoły na miarę swoich możliwości, ale żeby świat wokół nich nie był jednak obojętny, czyli żeby ich widział - powiedziała Polsat News Małgorzata Bulczak z Fundacji "Ja też".

prz/luq/ Polsat news
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie