Spotkanie prezesa PiS z liderem hiszpańskiej partii Vox. Mazurek: zapowiedź dobrej współpracy

Polska
Spotkanie prezesa PiS z liderem hiszpańskiej partii Vox. Mazurek: zapowiedź dobrej współpracy
PAP/Radek Pietruszka

Z przedstawicielami hiszpańskiej partii Vox rozmawialiśmy o przyszłym sojuszu w Parlamencie Europejskim; obie strony liczą na współpracę po nadchodzących wyborach - powiedziała w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Bardzo owocne spotkanie z rządem Polski" - napisał z kolei na Twitterze Santiago Abascal.

W spotkaniu z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem udział wzięli prezes Jarosław Kaczyński oraz europosłowie  Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Kosma Złotowski. - Było to bardzo owocne spotkanie i zapowiedź dobrej współpracy po wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedziała po zakończeniu rozmów rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

Jak zaznaczyła, to właśnie przyszły sojusz w europarlamencie był głównym tematem środowego spotkania. - Obie strony wyraziły nadzieję na współpracę po wyborach - mówiła rzeczniczka PiS.

 

"Gruntowna reforma Unii Europejskiej"

 

Podkreśliła, że wspólnym celem polskiej partii rządzącej i hiszpańskiego Vox jest "gruntowna reforma Unii Europejskiej". - Vox, podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość, opowiada się za silną rolą państw członkowskich, sprzeciwia się zwiększaniu kompetencji Brukseli i masowej imigracji. To także partia odwołująca się do wartości chrześcijańskich i dlatego będziemy wspólnie działać na rzecz powrotu do chrześcijańskich korzeni UE i wzmacniania tradycyjnego modelu rodziny - dodała Mazurek.

 

Rzeczniczka PiS zwróciła jednocześnie uwagę, że Vox jest ugrupowaniem, które cieszy się w Hiszpanii coraz większym poparciem. - Najlepszym dowodem jest niedawny sukces tej partii w wyborach regionalnych w Andaluzji i bardzo dobre wyniki tej partii w sondażach przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii - wskazała.

 

 

Do spotkania odniósł się również lider partii Vox. "W Warszawie. Bardzo owocne spotkanie z rządem Polski mające na celu analizowanie wspólnych polityk opartych na poszanowaniu dla suwerenności państw europejskich, wartości chrześcijańskich i kontroli migracji" - napisał Abascal na Twitterze. Opublikował zdjęcia ze spotkania z przedstawicielami kancelarii premiera. Widać na nich szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego oraz Adama Lipińskiego, sekretarza stanu w KPRM.

 

"Wspólnie z Vox bronić w PE chrześcijańskich wartości"

 

Wcześniej do przebiegu rozmów szefów PiS i Vox odnosili się też na Twitterze uczestnicy spotkania. Kosma Złotowski podkreślał, że jego ugrupowanie chce wspólnie z Vox bronić w PE chrześcijańskich wartości i wzmacniać rolę państw narodowych w Unii.

 

 

Poręba wskazywał z kolei, że partie Kaczyńskiego i Abascala łączy dużo wspólnych celów i wyzwań, a przede wszystkim "zgoda, że przyszłość UE to ścisła współpraca suwerennych państw, a nie federacja".

 

Spotkanie z Matteo Salvinim

 

Środowe spotkanie Kaczyńskiego z Abascalem to kolejna okazja do rozmów prezesa PiS z liderami prawicowych partii europejskich. W pierwszej połowie stycznia tego roku prezes PiS spotkał się w Warszawie z wicepremierem i szefem MSW Włoch Matteo Salvinim, który jest jednocześnie liderem prawicowej partii Liga.

 

Pytany po spotkaniu, czy planowane są jeszcze inne spotkania szefa PiS z liderami europejskich ugrupowań Legutko odpowiedział, że Kaczyński spotka się również z przedstawicielami włoskiej partii, która zgłosiła akces do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (frakcji, w której zasiada PiS w tej kadencji - PAP), Braćmi Włoskimi, których poparcie jest w tym momencie na poziomie 7-8 proc.

 

Założona w 2013 roku prawicowa partia Vox w ostatnich kilku miesiącach znacząco zyskuje na popularności w Hiszpanii. Obecnie w sondażach uzyskuje ona poparcie na poziomie 12-14 proc., co dawałoby jej czwarte miejsce w zarówno w zaplanowanych na 28 kwietnia wyborach do hiszpańskiego parlamentu, jak i w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Hiszpanii, które odbędą się cztery tygodnie później. Według symulacji rozkładu miejsc, Vox ma szanse wprowadzić do PE ośmiu deputowanych.

 

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie