Zwłoki noworodka w potoku. Śledczy ustalają okoliczności jego śmierci

Polska

Policja i prokuratura ustalają okoliczności śmierci noworodka, znalezionego w potoku Ostropka w Gliwicach. Na razie nie jest znana tożsamość matki dziecka. Według wstępnej oceny biegłego, dziecko prawdopodobnie urodziło się martwe, ale zweryfikują to biegli z zakresu medycyny sądowej.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała, że zwłoki znalazła w poniedziałek przypadkowa osoba w odległości ok. 150 m od zabudowań mieszkalnych.

 

- W nurcie potoku dryfowały zwłoki noworodka płci męskiej, z pępowiną zahaczoną o dno - powiedziała prokurator.

 

Na miejsce przyjechali policjanci i prokurator, wezwano także biegłego patomorfologa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

- Biegły po oględzinach zwłok dziecka stwierdził, że rozwój płodu wskazuje na około szósty miesiąc ciąży. Istnieje przypuszczenie, że dziecko urodziło się martwe - dodała prok. Smorczewska.

 

 

Śledczy prowadzą intensywne czynności śledcze aby ustalić tożsamość matki dziecka oraz okoliczności śmierci. Nie wiadomo jeszcze w jakim kierunku będzie prowadzone śledztwo. Kwalifikacja będzie zależała od opinii biegłych w dziedzinie medycyny sądowej. Wypowiedzą się oni, czy dziecko osiągnęło zdolność życia poza ciałem matki. Kluczowe znaczenie będzie miała sekcja zwłok, która zostanie przeprowadzona w najbliższych dniach.

 

 

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taka sama kara grozi za udzielenie kobiecie pomocy lub nakłanianie jej do tego. Kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia grozi za takie przestępstwo w sytuacji, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie