Rząd uszczuplił pulę pieniędzy na służbę zdrowia o 10 mld zł - obliczyła Naczelna Rada Lekarska

Polska
Rząd uszczuplił pulę pieniędzy na służbę zdrowia o 10 mld zł - obliczyła Naczelna Rada Lekarska
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pexels

Nieprawidłowa metoda liczenia gwarantowanych nakładów na ochronę zdrowia tylko w 2018 roku uszczupliła pulę środków o prawie 10 mld zł - przekonuje Naczelna Rada Lekarska. Oznaczałoby to, że rząd nie spełnia obietnicy wydawania 6 proc. PKB na ochronę zdrowia. NRL przekonuje, że grozi to "kolejną falą nikomu niepotrzebnych protestów". Prezes Rady zażąda od władz przekazania tej kwoty na leczenie.

Rząd zobowiązał się przeznaczać corocznie na finansowanie ochrony zdrowia nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto. Miano do tego pułapu dochodzić do 2020 r. zwiększając nakłady w kolejnych latach.

 

W lutym Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o przekazanie pełnej informacji dotyczącej realizacji zapisów ustawy określającej wysokość nakładów na ochronę zdrowia. Domagał się jednoznacznego określenia, z którego roku PKB był brany pod uwagę przy obliczaniu udziału wydatków na ochronę zdrowia w latach 2018-2019.

 

"Przyjęta została historyczna wartość PKB" 

 

Resort w odpowiedzi wyjaśnił, że wskaźniki nakładów na ochronę zdrowia zostały zrealizowane. Ministerstwo wskazało, że w roku 2018 nakłady osiągnęły 4,86 proc. PKB, a w roku 2019 będzie to 4,92 proc. PKB. 

 

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia spotkały się z natychmiastową reakcja Rady: "Niestety, w pełni potwierdziły się przypuszczenia Prezesa NRL co do przyjętej przez stronę rządową nieprawidłowej metody liczenia gwarantowanych nakładów na ochronę zdrowia. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło bowiem, że do planowania wydatków na ochronę zdrowia na rok 2019 przyjęta została historyczna wartość PKB z roku 2017, czyli sprzed dwóch lat" - stwierdziła NRL. 

 

"Równie dobrze można by przyjąć wartość PKB sprzed 20 lat i już dzisiaj ogłosić, że osiągnięte zostało docelowe 6 proc. PKB" - ironizują przedstawiciele Rady. 

 

"Pacjenci mogą się czuć oszukani"

 

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej z przedstawionych danych wynika, że przyjęty sposób obliczania nakładów na ochronę zdrowia w samym tylko roku 2018 uszczuplił pulę środków na ochronę zdrowia o prawie 10 mld zł. 

 

Intencją środowiska lekarskiego w podpisanym 8 lutego 2018 r. porozumieniu między ministrem zdrowia a Porozumieniem Rezydentów było "zwiększenie środków w systemie i skrócenie okresu dochodzenia do 6 proc. PKB na ochronę zdrowia". Rada ocenia, że przez przyjęty przez rząd sposób liczenia nakładów przesuwa się termin osiągnięcia poziomu 6 proc. PKB o dalsze dwa lata. "Środowisko lekarskie oraz pacjenci mogą się czuć oszukani" - stwierdzają przedstawiciele Rady.

 

Zapowiedź wystawienia wezwania do zapłaty na kwotę 10 mld zł 

 

Matyja na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej ma przedstawić propozycję zdecydowanego sprzeciwu wobec takich działań rządu i wystawić władzom wezwania do zapłaty na kwotę 10 mld zł.

 

Zapowiedziano przekazanie informacji prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu.

 

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie