CBA zatrzymało kierownika w centrali jednego z banków i trzech przedsiębiorców

Polska
CBA zatrzymało kierownika w centrali jednego z banków i trzech przedsiębiorców
CBA/zdjęcie ilustracyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Warszawie na gorącym uczynku kierownika w centrali jednego z banków i trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz tego banku, zajmujących się obrotem nieruchomościami.

Według nieoficjalnych informacji radia RMF FM zatrzymany kierownik to pracownik banku PKO BP.

 

W zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy mieli otrzymywać od banku zlecenia na wsparcie dobrowolnej sprzedaży nieruchomości przez dłużników banku. Bank stracił na tym przynajmniej 50 tys. zł.

 

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymanie czterech osób przez agentów z lubelskiej delegatury CBA.

 

- Trzy z nich wpadły na gorącym uczynku przyjmowania łapówki, zatrzymano też powiązaną z nimi czwartą osobę - sprecyzował.

 

Pracownik banku to kierownik zespołu restrukturyzacji i windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi - podał Brodowski.

 

Powiedział, że akcja prowadzona była w oparciu o własne materiały Biura. Funkcjonariusze przeszukali miejsca pracy i mieszkania zatrzymanych osób, gdzie zabezpieczyli dokumentację i sprzęt komputerowy.

 

Rozliczanie fikcyjnych faktur 

 

Przestępstwo polegało na dostępie za łapówki do procedury zbywania nieruchomości, które są zabezpieczaniem kredytów tych dłużników, którzy nie regulowali swoich zobowiązań wobec banku, lub byli zagrożeni taką sankcją - wynika z ustaleń śledczych. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia - wyjaśnił Brodowski.

 

Śledczy ustalili też, że niekiedy zlecenia rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur - takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku.

 

- Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej, to co najmniej 50 tys. zł. - podał Brodowski.

 

Zatrzymani przez CBA i materiały zebrane przez agentów trafią do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

maw/bas/ rmf24.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie