CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o udział w gangu, który miał wyłudzić około miliarda zł z VAT

Polska

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej. Członkowie grupy w ciągu kilku lat mieli wyłudzić z budżetu państwa około miliarda złotych nienależnego zwrotu VAT.

Funkcjonariusze białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie Mazowsza kolejne dwie osoby w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

 

Śledztwo jest "wielowątkowe i rozwojowe"

 

Łącznie zatrzymano do tej pory 19 osób, podejrzanych o działalność w międzynarodowej grupie przestępczej. Jak podano, są nimi "prezesi polskiej i czeskiej spółki działający w ramach międzynarodowej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw karnych i skarbowych". W toku śledztwa ustalono, że grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa blisko miliard zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Do przestępstw miało dochodzić na przestrzeni kilku lat na terenie kilku krajów Unii Europejskiej.

 

- Osoby dzisiaj zatrzymane przez CBA były ogniwami w tzw. schemacie karuzelowym, polegającym na pozorowaniu zdarzeń gospodarczych i obrotu towarowego pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją - poinformowało CBA. Jak podkreślono, "w ramach tych działań wystawiano fikcyjne faktury kupna-sprzedaży produktów spożywczych m.in. kawy, słodyczy, baterii, maszynek do golenia i kosmetyków, które przed organami skarbowymi miały uwiarygodniać przestępcze działania grupy".

 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem CBA, po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

Zaznaczono, że prowadzone śledztwo jest "wielowątkowe i rozwojowe", a w związku ze sprawą Biuro współpracuje z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym.

 

- Pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2017 roku, gdy ujęto trzech członków ścisłego kierownictwa grupy, natomiast w lutym 2018 zatrzymano jednego z tzw. "inwestorów", który wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe - poinformowano.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie