Media: rosyjski oficer zaginął w Syrii

Świat
Media: rosyjski oficer zaginął w Syrii
AP/Zdj. ilustracyjne

W prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii zaginął rosyjski oficer Suchrob Karimow - podała w sobotę niezależna "Nowaja Gazieta". Według rosyjskich mediów 22 lutego pojazd, którym jechał Karimow i inni wojskowi z Rosji, wpadł w zasadzkę.

Ministerstwo obrony Rosji nie informowało oficjalnie o incydencie.

 

"Nowaja Gazieta" powołuje się na informacje rosyjskiej redakcji BBC, która rozmawiała z krewnym Karimowa. Przekazał on, że zaginiony jest wojskowym w stopniu majora i że służył w 38. brygadzie zmechanizowanej w obwodzie amurskim. W działaniach w Syrii Karimow, który dobrze zna język arabski i pełnił funkcje tłumacza, brał udział po raz drugi. Wcześniej był tam latem 2018 roku.

 

Radio Echo Moskwy podało, że po incydencie 22 lutego odnaleziono ciała kilku zabitych, jednak nie było wśród nich Karimowa.

 

Wcześniej, 7 lutego, media w Rosji podały informację o śmierci rosyjskiego żołnierza w Syrii. Według tych doniesień 24-letni sierżant poległ przy pełnieniu zadań służbowych, a 4 lutego został pochowany w mieście Tichorieck w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

 

Od rozpoczęcia jesienią 2015 roku operacji wojskowej w Syrii ministerstwo obrony w Moskwie potwierdziło oficjalnie śmierć 108 swoich żołnierzy. Większość z nich zginęła po grudniu 2017 roku, gdy prezydent Władimir Putin poinformował o wycofaniu znaczącej części kontyngentu rosyjskiego z Syrii. Media zachodnie uważają, że resort obrony Rosji upublicznia informacje tylko o niektórych przypadkach śmierci swych żołnierzy.

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie