Milioner oskarżony o zlecenie zabójstwa słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka

Świat
Milioner oskarżony o zlecenie zabójstwa słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka
Flickr/Peter Tkac/CC BY SA 2.0

Marian Kočner został 8 marca oskarżony o udział w morderstwie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej - poinformowała słowacka policja w czwartek. Zabójstwo tej pary w ubiegłym roku wywołało masowe protesty na Słowacji, do dymisji podał się premier Robert Fico.

Kuciak, współpracownik portalu Aktuality.sk, został zabity razem ze swoją narzeczoną Martiną Kušnírovą 21 lutego 2018 roku. We wrześniu 2018 roku zatrzymano i postawiono zarzuty podwójnego zabójstwa czterem osobom. 

 

Teraz zarzuty usłyszał też Marian Kočner, milioner który miał zlecić zabójstwo. Policja na konferencji stwierdziła, że powodem śmierci Kuciaka była jego "działalność dziennikarska". 

 

Przedsiębiorca przebywa obecnie w areszcie w Bańskiej Bystrzycy. Jest też oskarżony o inny czyn - o przestępstwo gospodarcze.

 

Akta w sprawie zabójstwa Kuciaka mają 40 tomów - w sumie ponad 15 tys. stron. Przesłuchano 220 świadków i 17 podejrzanych.


Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej wywołało na Słowacji największe demonstracje od upadku komunizmu w 1989 roku i doprowadziło do kryzysu politycznego. W konsekwencji z urzędu premiera zrezygnował Fico, którego zastąpił wiceprzewodniczący jego partii Kierunek-Socjalna Demokracja (Smer SD) Peter Pellegrini.

jm/dro/ SME, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie