Zięć Trumpa ma na bliskowschodniej konferencji w Warszawie ujawnić nowy plan pokoju dla Palestyny

Świat
Zięć Trumpa ma na bliskowschodniej konferencji w Warszawie ujawnić nowy plan pokoju dla Palestyny
US Embassy Jerusalem

Jared Kushner, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i mąż jego córki Ivanki ma wziąć udział w konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie. Ma ujawnić informacje o planie pokoju pomiędzy Izraelem i Palestyną - informuje izraelska telewizja Kanał 13. Autonomia Palestyńska nie została zaproszona na stołeczne spotkanie.

Kushner ma po raz pierwszy publicznie opowiedzieć o swoim planie i odpowiadać na pytania podczas dyskusji zorganizowanej przez norweskiego ministra spraw zagranicznych Borge Brende.

 

Norwegia po raz kolejny uczestniczy w negocjacjach dotyczących stosunków Izrael-Palestyna. Poprzednio pośredniczyła w rozmowach, które zakończyły się Porozumieniem z Oslo w 1993 roku. Było ono podstawą do stworzenia Autonomii Palestyńskiej, w ramach którego Izrael i Organizacja Wyzwolenia Palestyny wzajemnie uznały swoje istnienie.

 

Rozmowy bez Palestyny


Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i ambasada palestyńska w Polsce poinformowali w środę, że delegacja palestyńska nie weźmie udziału w zaplanowanej na przyszły tydzień w Warszawie konferencji poświęconej bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.

 

"Strona palestyńska uważa, że rozmowy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie powinny odbywać się przy obecności wszystkich stron zainteresowanych i na podstawie prawa międzynarodowego, zwłaszcza rezolucji Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie zaś w celu realizacji interesów strony amerykańskiej, tj. mobilizacji koalicji na rzecz poparcia dla tzw. planu stulecia administracji Prezydenta Donalda Trumpa, którego szczegóły nie są do tej pory znane" - napisano w środę w oświadczeniu ambasady.

 

Wcześniej w środę o amerykańskim planie Kushnera mówił w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti przywódca Autonomii Palestyńskiej. - Państwo Palestyńskie nie będzie brało udziału w żadnej konferencji, która nie jest oparta na zgodnych z prawem międzynarodowym rozwiązaniach i nie wyśle nikogo do udziału w rozmowach - oświadczył Abbas.

 

Abbas potwierdził, że obecnie nie ma żadnego rodzaju kontaktów politycznych z Izraelem. Palestyński lider podkreślił też, że Izrael nie zazna pokoju i bezpieczeństwa dopóki nie zawrze z Palestyńczykami "sprawiedliwego porozumienia na bazie uzgodnień międzynarodowych".

 

Palestyna woli Putina jako pośrednika

 

Jednocześnie lider Palestyny wyraził gotowość, aby w "dowolnym momencie" wziąć udział w trójstronnym spotkaniu w Moskwie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

- Wielokrotnie przyjmowałem propozycję prezydenta Putina, aby wziąć udział w spotkaniu trójstronnym w Moskwie. Mamy do niego zaufanie i jesteśmy gotowi przyjąć jego zaproszenie w dowolnym momencie, jednak premier Izraela Benjamin Netanjahu cały czas unika takiego spotkania - mówił Abbas.

 

Kushner wywodzi się z rodziny żydowskiej pochodzącej z terenów obecnej Białorusi. Pracował w firmie deweloperskiej swojego ojca i był właścicielem gazety "New York Observer". W 2017 roku został doradcą Donalda Trumpa. Odpowiada m.in. za rozwiązanie konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną.

 

Konferencja bliskowschodnia jest współorganizowana przez polskie MSZ oraz amerykański Departament Stanu i odbędzie się w Warszawie w dniach 13 i 14 lutego. Wezmą w niej udział m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Media informują, że obecni mają być też przedstawiciele Omanu, Maroka, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Jordanii. Nie zostały zaproszone natomiast Autonomia Palestyńska, Liban i Iran.

jm/hlk/ axios.com, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie