"Kochają Izrael, nienawidzą Żydów". Netanjahu krytykowany za spotkanie z V4 w Jerozolimie

Świat
"Kochają Izrael, nienawidzą Żydów". Netanjahu krytykowany za spotkanie z V4 w Jerozolimie
Wikimedia Commons/Golasso/CC BY SA 4.0

Środowiska żydowskie oraz jeden z liderów opozycji Yair Lapid skrytykowali Benjamina Netanjahu za to, że zgodził się na zorganizowanie spotkania Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Jerozolimie. Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji odwiedzą to miasto 18 i 19 lutego.

Opinia publiczna w Izraelu zwraca uwagę, że to spotkanie Netanjahu chce wykorzystać w kampanii wyborczej. Przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu zaplanowane są na 4 kwietnia.

 

- Motywowany doraźnym interesem, premier pomaga tym, którzy przepisują historię, tym, którzy kochają Izrael, ale nienawidzą Żydów. To pieczęć aprobaty dla przywódców i reżimów o skłonnościach neonazistowskich, raniących ocalonych z Holocaustu i pamięć o jego ofiarach - mówi w wywiadzie dla serwisu Al-Monitor Colette Avital, szefowa zrzeszenia grup reprezentujących ocalonych z Zagłady i była członkini Knessetu.

 

Pomysł organizacji tego spotkania skrytykował też Yair Lapid, lider partii Jest Przyszłość. Napisał on na Twitterze, że premier powinien "powstrzymać rządzę okazji do zdjęć", szczególnie z "premierem który uchwalił prawo upokarzające pamięć ofiar Holocaustu i premierem, który publikuje treści antysemickie". 

 

jm/dro/ Al-Monitor
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie