Ukraińcy zakryli płytami lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Wiatr je zdmuchnął

Świat
Ukraińcy zakryli płytami lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Wiatr je zdmuchnął
Polsat News/Adam Malik

Jedno z pudeł wykonanych z płyt paździerzowych, którymi ukraińskie władze obudowały rzeźby lwów przy Łuku Sławy na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zostało zdmuchnięte przez wichurę, która przeszła nad zachodnią Ukrainą. Reporter Polsat News dotarł na Cmentarz Orląt, zanim służby posprzątały skutki nawałnicy.

Początkowo podejrzewano, że za zniszczeniem wykonanego z płyt paździerzowych pudła, mógł stać człowiek, a nie siły przyrody. Władze Lwowa potwierdziły jednak po południu portalowi kresy.pl, że to skutki nawałnicy, jaka przeszła w nocy nad miastem. 

 

Wiatr tylko we Lwowie przewrócił 13 drzew, banery reklamowe, parkany i śmietniki. Według ukraińskich służb energetycznych wichura całkowicie pozbawiła prądu 152 miejscowości, a 103 częściowo.  

 

Władze Lwowa zapowiedziały, że obudowa rzeźby ma zostać naprawiona "przy sprzyjających warunkach pogodowych". 

 

Lwy oczekują na renowację

 

Kamienne lwy zostały zasłonięte płytami, ponieważ rzeźby oczekują na renowację. W ubiegłym roku wielokrotnie próbowano zniszczyć obudowę kamiennych lwów. W grudniu 2018 r. dwukrotnie doszło do takich prób. Za drugim razem zatrzymano cztery osoby, które próbowały uszkodzić płyty.

 

22 listopada na Cmentarzu Orląt zatrzymano trzech studentów z Polski, którzy chcieli odpalić na nekropolii race. Ukraiński sąd ukarał ich za to grzywnami o równowartości 1200 złotych.

 

Polsat News/Adam Malik

 

Rzeźby usunięte przez Sowietów powróciły w 2015 r. 

 

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 roku, powróciły tam w 2015 roku dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

 

W październiku Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

 

Na Cmentarzu Orląt pochowano 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców 

 

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

 

Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i odbudowa ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 r.

grz/luq/ kresy.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie