Soloch o "Fort Trump": sprawy idą w dobrą stronę

Polska
Soloch o "Fort Trump": sprawy idą w dobrą stronę
PAP/Tomasz Waszczuk

- W przyszłym tygodniu w Warszawie przedstawiciel Pentagonu spotyka się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. To będzie druga runda rozmów w sprawie "Fortu Trump" - poinformował w sobotę w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jak zaznaczył Soloch, hasło "Fort Trump", które padło podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, zdynamizowało rozmowy polsko-amerykańskie na temat obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

 

- W przyszłym tygodniu odbędzie się druga runda rozmów szczegółowych tutaj, w Warszawie. Przyjedzie przedstawiciel Pentagonu i będzie spotykał się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej (...). Będą też obecni przedstawiciele prezydenta (Dudy) przy tych rozmowach - poinformował Soloch. Dodał, że do spotkania ma dojść w połowie tego tygodnia.

 

- Poczekajmy na rezultaty, ale w naszym przekonaniu sprawy idą w dobrym kierunku - ocenił szef BBN. Jego zdaniem obecność wojsk amerykańskich w Polsce systematycznie wzrasta.

 

- Ta obecność dzieje się w powiązaniu ze strukturami NATO (...). Po jesiennej wizycie prezydenta sprawy nabrały przyspieszenia, bo o tym się mówi od dłuższego czasu - stwierdził.

 

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie