Spotkanie ministra obrony narodowej z kobietami w armii

Polska
Spotkanie ministra obrony narodowej z kobietami w armii
PAP/Piotr Nowak

W polskim wojsku nie ma miejsca dla nadużywających relacji służbowych wobec kobiet - powiedział w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami-kobietami, uczestniczkami misji zagranicznych oraz z matkami żołnierzy WOT w podwarszawskiej Nowej Wsi.

Szef MON wręczył wyróżnienia m.in. matkom żołnierzy, uczestniczkom misji zagranicznych i paniom, które działają na rzecz żołnierzy-kobiet w Wojsku Polskim.

 

- Chciałbym zapewnić wszystkie panie, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla tych, którzy nadużywają relacji służbowych. Chciałbym zapewnić wszystkie panie, że jestem dumny z ich postawy, z ich służby w Wojsku Polskim - powiedział szef MON podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet.

 

Dziękując żołnierzom na zagranicznych misjach, Błaszczak podkreślił, że służące tam kobiety "są żołnierzami bez taryfy ulgowej, wykonują swoje zadania tak jak zwykli żołnierze", a także zajmują stanowiska dowódcze. Minister obrony wyraził też uznanie dla kobiet za takie wychowanie dzieci, dzięki któremu młodzi ludzie wstępują do wojska lub zostają ochotnikami WOT.

 

"Stanowicie ważny element Wojska Polskiego"

 

- Chciałbym zapewnić wszystkie panie, że jestem dumny z ich postawy, z ich służby w Wojsku Polskim. I bardzo serdecznie chciałbym paniom podziękować za to, że można na panie liczyć, że Wojsko Polskie może na panie liczyć. Stanowicie panie bardzo ważny element Wojska Polskiego, stanowicie panie przedmiot naszej dumy - podkreślił szef MON.

 

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła powiedział, że obecnie, na współczesnym polu walki, w wielowymiarowym środowisku, kobiety-żołnierze są "nierozłączną częścią sił zbrojnych".

 

- Ich obecność warunkuje osiąganie przez nas bardzo wielu celów operacyjnych i taktycznych - powiedział Kukuła.

 

Mówił, że kobiety wnoszą m.in. empatię do WOT; dodał, że dzisiaj w WOT służy ponad 2100 kobiet, czyli ponad 13 proc. wszystkich żołnierzy z tej formacji. Kukuła podkreślił, że kobiety żołnierze świetnie wywiązują się ze swoich obowiązków.

 

"Pokonałam swoje słabości" 

 

- Bez was taki projekt jak WOT nie miałby szansy się udać - mówił Kukuła, zwracając się do kobiet służących w WOT.

 

Głos zabrała także szeregowa Dorota Walczewska - żołnierz WOT, której córka również służy w tej formacji. Walczewska mówiła m.in. o trudach szkolenia.

 

- Sprawdziłam siebie i muszę powiedzieć, że było warto, pokonałam swoje słabości, przekroczyłam bariery - powiedziała. Podkreślała jak dużym wsparciem była dla niej jej córka.

 

W Wojsku Polskim służy 6732 żołnierzy-kobiet, co stanowi niemal 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej. MON podkreśla, że liczba kobiet w Wojsku Polskim systematycznie rośnie i obecnie jest ich o 632 więcej niż w 2018 r. W WOT udział kobiet wynosi 13 procent.

zdr/maw/ polsatnews.pl,PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie