Błaszczak: 20 lat obecności Polski w NATO to czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju

Polska
Błaszczak: 20 lat obecności Polski w NATO to czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju
PAP/Piotr Nowak

20 lat obecności Polski w NATO oznaczało dla polskiego wojska czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju; dziś ważne jest, by było ono silne, dobrze zorganizowane i by dysponowało najnowocześniejszym sprzętem - powiedział w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim bierze udział w wojskowym pikniku z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO. Takie pikniki odbędą się w 20 jednostkach wojskowych w kraju.

 

Błaszczak podkreślał, że 20 lat obecności Polski w NATO oznaczało dla polskiego czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju dla polskiego wojska. - Dziś to wy, żołnierze Wojska Polskiego, tworzycie NATO; to wam zawdzięczamy to, że jesteśmy bezpieczni, na co dzień kształtujecie postawy żołnierzy, także sojuszniczych - mówił szef MON zwracając się do żołnierzy. Podkreślał, że jest z nich dumny i słyszy od sojuszników wyłącznie słowa uznania dotyczące ich pracy; dziękował też za ich zaangażowanie i profesjonalizm.

 

Według szefa MON przez 20 lat polskie wojsko było aktywne w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO, uczestniczyło w wielu misjach wojskowych. Przypomniał jednocześnie, że w tym czasie poległo 120 żołnierzy, w tym 73 na misjach pod flagą NATO. - Pamiętamy o nich, modlimy się za nich. To byli bohaterowie. Pamiętamy, że oddali życie za Polskę, bo służba na misji to służba za Polskę - podkreślił Błaszczak.

 

"Premier Olszewski wytyczał kierunek drogi do NATO"

 

Wskazywał też na zasługi Jana Olszewskiego, który - gdy był premierem - "wytyczał kierunek drogi do NATO", oraz kolejnych rządów, które - jak ocenił - z tej drogi nie zboczyły. Podkreślił, że dziś "ważne jest to, by Wojsko Polskie było silne, by było dobrze zorganizowane, by dysponowało najnowocześniejszym sprzętem".

 

- Święto Wojska Polskiego, które obchodziliśmy w zeszłym roku 15 sierpnia, było wielkim wydarzeniem. Stulecie odzyskania niepodległości - ponad sto tysięcy warszawiaków i wszystkich tych, którzy przyjechali do Warszawy, obserwowało defiladę Wojska Polskiego. Potem wielokrotnie byłem pytany: kiedy będzie kolejna defilada, kiedy będzie można podziwiać żołnierzy Wojska Polskiego i żołnierzy państw sojuszniczych? - mówił minister.

 

Defilada 3 maja

 

Jak kontynuował, wówczas na te pytania odpowiadał, że kolejna defilada będzie "15 sierpnia, jak zawsze, bo wtedy jest Święto Wojska Polskiego".

 

- Ale proszę państwa, mam dobrą wiadomość. W tym roku, w roku 20-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i w roku 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbędzie się dodatkowa defilada. Ta defilada odbędzie się 3 maja - zapowiedział Błaszczak.

 

- Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do Warszawy, żeby podziwiać żołnierzy Wojska Polskiego, żeby porozmawiać z żołnierzami, żeby poczuć się dumnym z tego, że żołnierze WP stoją na straży naszego bezpieczeństwa - mówił minister.

 

Jak wskazał, termin 3 maja jest nawiązaniem "do defilad, jakie odbywały się w Polsce w okresie międzywojennym".

 

- A więc łączymy historię za współczesnością i pokazujemy, że Wojsko Polskie nawiązuje do tych najlepszych tradycji, do tradycji Niepodległej - podkreślił.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie