Tarnowska kuria: strajk nauczycieli bez katechetów

Polska
Tarnowska kuria: strajk nauczycieli bez katechetów
Pixabay.com/Myriams-Fotos

Katecheci nie mogą wziąć udziału w strajku nauczycieli, aby nie narażać na szwank dobrego imienia Kościoła - to stanowisko Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wytyczne obowiązują prawie 1,5 tys. katechetów świeckich, księży oraz sióstr zakonnych uczących religii w szkołach na jej terenie. Kuria podkreśla, że katecheci są zatrudnieni przez szkołę, ale na podstawie imiennego skierowania od biskupa.

Ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego liczy że katecheci, którzy już zdeklarowali swój udział w strajku, wycofają się z udziału w tym wydarzeniu. 

 

- Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez księdza biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa - poinformował ks. Lelito.

 

- W związku z tą okolicznością nauczyciele religii nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności, a zarazem mogłyby wystawić na szwank dobre imię Kościoła. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych - dodał.

 

Strajk nauczycieli w polskich szkołach ma się rozpocząć od 8 kwietnia. ZNP domaga się tysiąca złotych podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty.

pgo/hlk/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie