Kontrowersje wokół pomnika ks. Jankowskiego. Związkowcy "S" zdemontują go w piątek

Polska

- Jutro w godzinach porannych pomnik ks. Henryka Jankowskiego zostanie usunięty i zabezpieczony. Zostanie przechowany, aż będzie odpowiednie miejsce do upamiętnienia - powiedział Polsat News Karol Guzikiewicz, radny PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego i działacz NSZZ "Solidarność". Według niego, prezydent elekt Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i radni Koalicji Obywatelskiej złamali konstytucję.

W czwartek Rada Miasta Gdańska pozbawiła ks. prałata Henryka Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska. Radni zdecydowali też o rozbiórce pomnika duchownego i o zmianie nazwy skweru noszącego dotychczas imię kapłana. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.

 

"Nie możemy narażać pomnika na dalsze ekscesy"

 

- W dniu dzisiejszym prezydent miasta i radni Koalicji Obywatelskiej złamali konstytucję w co najmniej trzech punktach. Nie możemy narażać Kościoła oraz pomnika na dalsze ekscesy. Jutro w godzinach porannych pomnik będzie usunięty i zabezpieczony - poinformował Guzikiewicz w rozmowie z reporterem Polsat News Piotrem Mirowiczem.

 

Jak dodał "S", poprosi radę miasta o zabezpieczenie pomnika w godzinach nocnych.

 

- Nie może być tak, że ktoś kto przejmuje w demokratycznym państwie władze zaczyna obalać pomniki bez wyroków. Mówię tu też o przyszłym pomniku Pawła Adamowicza (zmarłego tragicznie b. prezydenta Gdańska - red.). Pojawią się jacyś jego przeciwnicy i kiedy dojdą do władzy, obalą jego pomnik - podsumował.

 

Przewrócony i przywrócony

 

W grudniu 2018 r. w magazynie "Gazety Wyborczej" opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelana "Solidarności", wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryka Jankowskiego oskarżono m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

 

Publikacja wywołała falę protestów, w tym m.in. przeciwko czczeniu pamięci duchownego. W nocy z 20 na 21 lutego trzech mężczyzn przewróciło pomnik. 23 lutego kilkudziesięciu związkowców "S" i pracowników Stoczni Gdańskiej na nowo ustawiło monument mimo stanowiska władz miasta, że takie działanie wymaga zgody magistratu.

 

WIDEO: Złoty Tusk przed budynkiem Rady Miasta Gdańska. Happening stoczniowców w obronie ks. Jankowskiego

bas/dro/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie