Boli go każdy ruch. Nie może sam wyprostować rąk i nóg

Polska

3,5-roczny Filip choruje na artogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów. Nieznana jest przyczyna tego schorzenia. Wiadomo jednak, że leczenie trzeba zacząć jak najszybciej. A najważniejsza jest rehabilitacja. Filip korzysta z ortez. Jego rehabilitację od trzech lat dofinasowuje Fundacja Polsat.

Artogrypoza diagnozowana jest zaraz po narodzinach, ale rozwija się już w ostatnich tygodniach życia płodowego, co objawia się ograniczonymi ruchami dziecka.

 

Choroba jest rozpoznawana u 1 na 3000 noworodków bez względu na płeć. Leczenie wrodzonej sztywności stawów trzeba zacząć jak najszybciej. U części chorych konieczne jest leczenie operacyjne.

 

Ważna jest rehabilitacja, dzięki której chore dziecko może zwiększyć zakres ruchów, a w przyszłości samodzielnie funkcjonować. Konieczna bywa terapia w zakresie mowy i nauka prawidłowego połykania pokarmów.

 

Dziecko powinno być zaopatrzone w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny.  Filip korzysta z ortez. Jego rehabilitację dofinansowuje od 2015 roku Fundacja Polsat.

 

Fundacja, jedna z największych organizacji pozarządowych działających na terenie Polski, od dwudziestu jeden lat kieruje swoją pomoc do chorych dzieci i ich rodziców. Jej działania pokazuje m.in. cotygodniowy program w Polsat News "Wystarczy chcieć", emitowany w niedziele o godz. 13:30. 

W najbliższym odcinku autorzy programu powiedzą m.in., jak walczyć z bólem oraz  o tym jak ważnym narządem są płuca. Pokażą też, dlaczego warto prawidłowo oddychać. Przedstawią podopiecznych Fundacji Polsat, chorych m.in. na mukowiscydozę.

 

Wszystkie odcinki programu "Wystarczy chcieć" można obejrzeć tutaj.

 

dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie