Trump: z bronią atomową Korea Płn. nie ma gospodarczej przyszłości

Świat
Trump: z bronią atomową Korea Płn. nie ma gospodarczej przyszłości
PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Prezydent Donald Trump ocenił w sobotę, że w przypadku osiągnięcia porozumienia z USA Koreę Płn. "czeka świetlana gospodarcza przyszłość". Zastrzegł zarazem, że ten azjatycki kraj "nie ma żadnej gospodarczej przyszłości" jeśli będzie dysponował bronią atomową.

- Koreę Północną czeka niesamowita, świetlana przyszłość gospodarcza jeśli (Koreańczycy z Północy) osiągną porozumienie, ale nie mają oni żadnej gospodarczej przyszłości jeśli będą mieli broń atomową - powiedział Trump na corocznej Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej w Oxon Hill w stanie Maryland.

 

Dwudniowy szczyt prezydenta USA z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem zakończył się w czwartek wcześniej niż planowano. Po rozmowach obie strony nie podpisały porozumienia, co zapowiadał wcześniej Biały Dom.

 

USA i Korea Płn. przedstawiły odmienne relacje ze szczytu przywódców obu krajów.

 

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Trump powiedział, że porozumienia nie podpisano, gdyż Korea Płn. żądała zniesienia wszystkich nałożonych na nią sankcji, oferując w zamian pewne kroki w kierunku denuklearyzacji, które jednak strona amerykańska uznała za niewystarczające.

 

Szef MSZ Korei Płn. Ri Jong Ho oświadczył natomiast, że jego kraj proponował częściowe, a nie całkowite zniesienie sankcji.


Północnokoreański przywódca zakończył w sobotę swoją pierwszą oficjalną wizytę w Wietnamie. W piątek Kim spotkał się z prezydentem tego kraju Nguyenem Phu Trongiem oraz premierem Nguyenem Xanem Phucem.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie