Korea Płn. zaprzecza słowom Trumpa. "Nie domagaliśmy się zniesienia wszystkich sankcji"

Świat
Korea Płn. zaprzecza słowom Trumpa. "Nie domagaliśmy się zniesienia wszystkich sankcji"
PAP/EPA/KCNA

Szef MSZ Korei Płn. Ri Jong Ho oświadczył w czwartek, że podczas szczytu USA-KRLD w Hanoi jego kraj nie domagał się zniesienia wszystkich nałożonych na niego sankcji. Prezydent USA Donald Trump twierdził, że taki był właśnie powód braku porozumienia.

- Proponowaliśmy częściowe zniesienie sankcji, a nie całkowite - powiedział północnokoreański minister na konferencji prasowej, która rozpoczęła się około północy z czwartku na piątek czasu lokalnego w Hanoi (ok. godz. 18 w Polsce).

 

"USA domagały się, by Korea Płn. wykonała »jeszcze jeden krok«" 

 

- Zaproponowaliśmy Stanom Zjednoczonym wykreślenie tych artykułów sankcji, które wpływają na gospodarkę cywilną oraz życie zwykłych ludzi, z pięciu rezolucji ONZ przyjętych w 2016 i 2017 roku - oświadczył Ri.

 

Według niego Korea Płn. mogłaby w zamian "całkowicie i trwale" zlikwidować pod nadzorem USA wszystkie zakłady produkcji materiałów nuklearnych, w tym uranu i plutonu, w rejonie Jongbjon. Jak zaznaczył, jest to "największy środek denuklearyzacji", jaki Korea Płn. może podjąć przy "obecnym poziomie zaufania" między obu krajami.

 

- USA domagały się jednak, by Korea Płn. wykonała "jeszcze jeden krok", poza likwidacją placówek w Jongbjon - powiedział Ri.

 

"Nasza propozycja się nie zmieni"

 

Strona północnokoreańska wyraziła również gotowość do permanentnego wstrzymania prób jądrowych i testów rakiet dalekiego zasięgu - podkreślił minister. - Nasza propozycja nigdy się nie zmieni, nawet jeśli w przyszłości USA znów zaproponują negocjacje - zaznaczył.

 

Drugi w historii szczyt przywódców USA i Korei Płn. zakończył się w czwartek wcześniej niż oczekiwano, a po rozmowach nie podpisano porozumienia, co zapowiadał wcześniej Biały Dom.

 

Po szczycie Trump powiedział, że Korea Płn. "zasadniczo domagała się zniesienia wszystkich sankcji", oferując w zamian pewne kroki w stronę denuklearyzacji, które jednak strona amerykańska uznała za niewystarczające. Określił to jako główny powód braku porozumienia.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie