Korea liczy na przełom w rozmowach z USA na temat trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim

Świat
Korea liczy na przełom w rozmowach z USA na temat trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim
PAP/EPA/KEVIN LIM / THE STRAITS TIMES / SPH

Korea Południowa ma nadzieję, że zapowiedziany w piątek drugi szczyt z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una będzie przełomem w wysiłkach na rzecz trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim - przekazały w sobotę władze.

W wydanym komunikacie rzecznik prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina podkreślił też, że Seul zamierza przyczynić się do tego, by spotkanie Trump-Kim się powiodło i przyniosło konkretne rezultaty.

 

Długoterminowe cele to w dalszym ciągu denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego oraz pokój - podkreślił rzecznik.

Jak dodał, Korea Płd. będzie nadal ściśle współpracować z USA oraz rozbudowywać dialog z Północą.

 

Biały Dom poinformował w piątek, że Trump planuje przeprowadzić drugie spotkanie na szczycie z przywódcą Korei Północnej pod koniec lutego. Miejsce tego spotkania ma zostać podane w późniejszym terminie.

 

Po zeszłorocznym szczycie w Singapurze Kim Dzong Un zadeklarował dążenie do denuklearyzacji, ale do tej pory w tej sprawie osiągnięto znikome postępy.

 

Stany Zjednoczone i Korea Płn. wznowiły kontakty po noworocznym orędziu północnokoreańskiego dyktatora, w którym wyraził on gotowość do spotkania z Trumpem - przekazał niedawno ambasador Korei Płd. w USA Czo Jun Dze.

 

"To dobre spotkanie"

 

W piątek Trump spotkał się w Białym Domu z wysłannikiem północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong Czolem, by omówić denuklearyzację

 

Półwyspu Koreańskiego. Biały Dom poinformował, że spotkanie trwało półtorej godziny.

 

Wcześniej Kim Jong Czol spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Po rozmowach, które trwały ok. 45 minut, Departament Stanu przekazał, że było to "dobre spotkanie" poświęcone działaniom podejmowanym "dla osiągnięcia postępów w sprawie deklaracji prezydenta Trumpa i przewodniczącego Kim (Dzong Una) ze szczytu w Singapurze". Nie podano szczegółów.

 

Podczas poprzedniej wizyty w Waszyngtonie w czerwcu 2018 roku Kim Jong Czol przekazał Trumpowi list od przywódcy Korei Północnej; list ten utorował drogę do bezprecedensowego spotkania obu przywódców 12 czerwca w Singapurze

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie