Na pełną listę kandydatów PiS do PE trzeba będzie jeszcze poczekać. "Osób jest więcej, niż miejsc"

Polska

Pełne listy kandydatów PiS w wyborach do PE zostaną przedstawione, gdy ich kształt będzie ostateczny - oświadczyła w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

- Wybraliśmy pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika do spraw finansowych. Pełnomocnikiem wyborczym został Krzysztof Sobolewski, pełnomocnikiem finansowym pani Teresa Schubert - powiedziała Mazurek po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS.

 

Dodała, że są to osoby "sprawdzone i doświadczone", a wyboru dokonano jednogłośnie.

 

Mazurek przekazała też, że prace nad listami wyborczymi PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego wciąż trwają, zostaną przedstawione, gdy ich kształt będzie ostateczny.

 

"Dajemy im jeszcze czas"

 

- Wszystko zależy od tego, kiedy zostaną zakończone rozmowy z potencjalnymi kandydatami, kiedy uzyskamy od nich odpowiedź. Dajemy im jeszcze czas, żeby osoby, które się wahają co do tego, czy kandydować czy nie mogły podjąć decyzję na tak albo na nie - mówiła. - Wtedy, kiedy będziemy gotowi do prezentowania tych list, z całą pewnością państwu te listy zaprezentujemy - dodała.

 

Mazurek podkreśliła, że chętnych do kandydowania nie brakuje. - Osób jest więcej, niż miejsc. My zastanawiamy się nad tym, że jeżeli mamy pewność co do tego, że dane nazwisko jest nazwiskiem bardziej rozpoznawalnym i bardziej zawalczy o największą liczbę głosów, to w pierwszej kolejności rozmawiamy z tymi ludźmi. Jeśli się okaże, że oni nie przyjmą naszego zaproszenia, czy nie będą chcieli kandydować z naszych list, to w grę wchodzą kolejne osoby, które już o tym wiedzą - mówiła.

 

Pod koniec lutego Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie