PiS przedstawiło "jedynki" w wyborach do PE. Wśród nich m.in. Szydło, Brudziński, Waszczykowski

Polska

Szef MSWiA Joachim Brudziński będzie "jedynką" w wyborach do PE w okręgu zachodniopomorskim, wicepremier Beata Szydło w małopolsko-świętokrzyskim, europoseł Jacek Saryusz-Wolski w Warszawie, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan na Mazowszu - zdecydował obradujący we wtorek Komitet Polityczny PiS. - Miało być "damy radę", a wyszło "damy nogę" - komentuje opozycja.

"Uchwałą Komitetu Politycznego PiS ustalone zostały czołówki list do #PE w poszczególnych okręgach" - poinformował Krzysztof Sobolewski.

 

Były szef MSZ Witold Waszczykowski jest jedynką PiS w Łodzi, posłanka PiS Elżbieta Kruk w woj. lubelskim, europoseł PiS Karol Karski w okręgu obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, europoseł PiS Tomasz Poręba na Podkarpaciu, wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski w Wielkopolsce, minister edukacji Anna Zalewska na Dolnym Śląsku, europosłanka PiS Anna Fotyga na Pomorzu, europoseł PiS Kosma Złotowski w woj. kujawsko-pomorskim, a europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska na Śląsku.

 

Wicemarszałek Sejmu, a zarazem rzeczniczka PiS Beata Mazurek będzie "dwójką" PiS z lubelskiego, wiceminister kultury Jarosław Sellin z Pomorza, b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a minister Beata Kempa z dolnośląskiego i Opola.

 

 

Poseł PiS Tomasz Latos będzie "dwójką" w Kujawsko-Pomorskiem, europoseł PiS Ryszard Czarnecki z Warszawy, wicemarszałek Senatu Maria Koc z Mazowsza, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska z Łodzi, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska z Wielkopolski, poseł Bogdan Rzońca z woj. podkarpackiego, europoseł Ryszard Legutko z okręgu Małopolska-Świętokrzyskie, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ze Śląska, europoseł Czesław Hoc z okręgu zachodniopomorskie-lubuskie. 

 

Szefem sztabu w kampanii do PE został wybrany "jednogłośnie" europoseł Tomasz Poręba. Był on również szefem sztabu PiS podczas ostatnich wyborów samorządowych.

"To są naprawdę mocne kandydatury"

 

- Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować. Jak tylko one będą zaakceptowane w całości, bo są okręgi takie, które już w zasadzie zostały zaakceptowane w całości, ale chcemy te listy przedstawiać całe - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

Beata Szydło po posiedzeniu Komitetu Politycznego powiedziała, że kandydaci PiS walczą o jak najlepszy wynik dla partii, by zwyciężyć. - I wierzę, że ta drużyna zrobi rzeczywiście dobry rezultat, a chcemy w europarlamencie załatwić dużo ważnych spraw dla Polski, i dlatego jak państwo widzicie, to są naprawdę mocne kandydatury. Pozostałe, które niebawem będą państwu przedstawione, również są mocnymi kandydaturami i naszym celem jest zwycięstwo - i w tych wyborach i tych jesiennych - mówiła Szydło dziennikarzom.

 

"Poważnie traktujemy te wybory"

 

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie", że listy Prawa i Sprawiedliwości są "bardzo mocne".

 

- To są popularni politycy i my rzeczywiście poważnie traktujemy te wybory. Chcemy zawalczyć o jak najlepszy wynik (...) To jest ważne, kto będzie nas reprezentował w przyszłym Parlamencie Europejskim - dodał.

 

 

Szefernaker: w PE przyda się doświadczenie polskiego ministra spraw wewnętrznych

 

"Najważniejsze decyzje dot. bezpieczeństwa Polaków w Zjednoczonej Europie będą zapadały w najbliższych latach w Brukseli. W Parlamencie Europejskim przyda się doświadczenie polskiego ministra spraw wewnętrznych" - napisał na Twitterze Szefernaker po ogłoszeniu przez PiS pierwszych kandydatów na europosłów.

 

 

Inaczej listy PiS widzi opozycja. 

 

 

Według Michała Szczerby czołowi politycy partii rządzącej starają się o mandat w Brukseli, ze względu na kłopoty swojego "dyrygenta".

 

 

Kampania ruszy wraz z zarządzeniem prezydenta 

 

Wybory do europarlamentu odbędą 26 maja, ich zarządzenie przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 25 lutego. Wtedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

 

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE w 13 okręgach wyborczych.

las/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie