Rafalska: trzynaste świadczenie także dla rencistów socjalnych

Polska

Dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł. Oświadczyła, że resorty planuje przeznaczyć 60 mln zł na realizację programu dotyczącego osób niepełnosprawnych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska przedstawiała działania podejmowane przez rząd na rzecz osób z niepełnosprawnością. Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, że do tej grupy osób kierowane będą także rozwiązania zapowiedziane w "piątce PiS", m.in. świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko oraz tzw. trzynasta emerytura.

 

- Kładziemy duży nacisk na tworzenie usług, mówimy tu o opiekunach i asystentach osobistych osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby poprzez ten rodzaj wsparcia osoby niepełnosprawne i niesamodzielne miały szanse na niezależne życie - podkreśliła szefowa MRPiPS. Dodała, że w sumie w ramach rocznego planu wsparcia zaplanowano dziesięć programów.

 

- Dziś podpisałam pierwszy program, który finansowany będzie ze środków funduszu solidarnościowego. Chodzi o usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Jest to program adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do 75 roku życia - poinformowała minister.

 

- Z tego programu będą mogły korzystać samorządy, które otrzymają wsparcie, do poziomu 50 proc. na świadczone usługi opiekuńcze bądź specjalistyczne usługi opiekuńcze - powiedziała Rafalska.

 

Jak dodała, na realizację programu przeznaczono 60 mln zł.

 

- Skoro mówimy, że z naszej strony jest 60 mln zł to znaczy, że po udziale samorządów i włożeniu drugich 60 mln zł to dofinansowanie będzie na poziomie 120 mln zł - dodała minister.

 

"Renta socjalna wzrosła o 39 proc."

 

Powiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie "będzie dotyczyło rencistów socjalnych, a są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności". - Przypomnę, że renta socjalna od 2015 r. do 1 marca 2019 r. wzrosła o blisko 360 zł, procentowo wzrosła o 39 proc. - powiedziała Rafalska. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł).

 

Minister przypomniała, że zgodnie z zapowiedziami trzynaste świadczenie ma być wypłacane od maja, a przepisy dotyczące tego rozwiązania powinny być przyjęte na początku kwietnia.

 

Uproszczony wniosek o 500 plus

 

Rafalska mówiła, że w związku z zapowiedzianymi zmianami w programie 500 plus, wniosek o przyznanie tego świadczenia będzie uproszczony, nie będzie już bowiem konieczności badania sytuacji finansowej rodziny ubiegającej się o świadczenie na pierwsze dziecko. Minister dodała, że liczy na to, że więcej wniosków będzie składanych przez internet.

 

W sobotę na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Zakłada ona wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

 

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie zapowiedzianych w sobotę, na konwencji programowej PiS pięciu propozycji programowych. Propozycje, tzw. "nowa piątka PiS", zakładają wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

pgo/maw/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie