W ciągu dwóch tygodni PiS zaprezentuje pełne listy do europarlamentu

Polska

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje pełne listy do Parlamentu Europejskiego, cały czas trwają nad nimi prace; w przyszłym tygodniu Komitet Polityczny partii ma zająć się powołaniem Komitetu Wyborczego PiS - poinformował polityk z kierownictwa ugrupowania.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one 26 maja. Wraz z opublikowaniem postanowienia w Dzienniku Ustaw oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

 

Prawo i Sprawiedliwość podjęło na razie decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach wyborczych.

 

"Więcej kandydatów niż miejsc"

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła przed tygodniem, że pełne listy do PE zostaną zaprezentowane, gdy zostaną zaakceptowane w całości przez Komitet Polityczny. - Przeanalizowaliśmy wszystkie okręgi i kandydatów, i tych kandydatów mamy więcej niż miejsc, więc potrzebujemy odrobinę czasu, by te listy doprecyzować - mówiła Mazurek po zakończeniu ostatniego posiedzenia Komitetu.

 

Z informacji wynika, że pełne listy PiS zostaną zaprezentowana w ciągu dwóch tygodni. - Cały czas pracujemy nad listami. Żadna z 13. list nie jest jeszcze ostatecznie gotowa, nadal prowadzimy rozmowy z ewentualnymi kandydatami - powiedział jeden z polityków z kierownictwa PiS, komentując doniesienia medialne dotyczące nazwisk, które miałyby się znaleźć na listach.

 

Gotowe listy zatwierdzi Komitet Polityczny

 

- Ostateczny kształt list powinien być gotowy w ciągu najbliższych dwóch tygodniu, wtedy też zbierze się Komitet Polityczny, aby je zatwierdzić - zapowiedział polityk.

 

Z kolei w przyszłym tygodniu - jak wynika z informacji PAP - Komitet Polityczny ma zająć się powołaniem Komitetu Wyborczego PiS. Zgodnie z załącznikiem do postanowienia prezydenta Dudy ws. zarządzenia wyborów do PE, termin zawiadamiania Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 6 kwietnia, a 16 kwietnia o północy - termin zgłaszania list wyborczych.

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE w 13 okręgach wyborczych.

 

"Jedynki" i "dwójki" na listach zatwierdzone

 

W miniony wtorek Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

 

Natomiast wśród "dwójek" znaleźli się m.in.: wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, wiceminister kultury Jarosław Sellin, minister Beata Kempa, wicemarszałek Senatu Maria Koc, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, czy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie