"Stawką kampanii jest Polska. 500 plus od pierwszego dziecka". Kaczyński na konwencji PiS

Polska

Wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS" zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

Moment jest ważny, bo zaczynamy kampanię wyborczą w dwóch turach - każda z nich jest ważna, oczywiście ta na jesieni najważniejsza - mówił prezes PiS. Stawką kampanii jest Polska - przyszłość Polski i przyszłość Polaków - oświadczył Jarosław Kaczyński.

 

Od lipca 500 złotych także na pierwsze dziecko

 

Kaczyński zapowiedział, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie od 1 lipca.

 

- Drugi punkt programu, to pomoc dla ludzi młodych, do ukończenia 26 roku życia, bez podatku PIT dla pracowników - dodawał prezes PiS. -  Obniżymy koszty pracy - podniesiemy sumę, która jest zaliczana jako koszt pracy, w ten sposób obniżymy podatki, ale także mamy w planie obniżenie PIT-u pracowniczego - mówił.

 

Chcemy i będziemy iść dalej drogą, którą rozpoczęliśmy 3 lata temu; polityka dobrej zmiany opiera się na wartościach fundamentalnych dla cywilizacji, która wyrosła z chrześcijaństwa - powiedział podczas sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński.

 

- Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu te słowa, które są tak często powtarzane: "żeby było, jak było". Otóż, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, to będzie gorzej, niż było, dużo gorzej - oświadczył Kaczyński.

 

"Chcemy kontynuować dobrą zmianę"

 

Prezes PiS podkreślił, że Polacy chcą wolności i równości, bo są to wartości głęboko zakorzenione w naszej kulturze, kulturze ufundowanej na chrześcijaństwie. - To są wartości fundamentalne dla cywilizacji, która wyrosła z chrześcijaństwa, cywilizacji najbardziej życzliwej człowiekowi ze wszystkich cywilizacji w dziejach świata - zauważył.

 

- Jeżeli najkrócej opisać sens polityki dobrej zmiany, to tym sensem jest obrona tego wszystkiego, co jest naszym prawem, co wynika z polskiej kultury, z polskiej tradycji, ale także z tej cywilizacji. Powtarzam: taki był sens i taki jest sens dobrej zmiany. Dobrej zmiany, którą chcemy kontynuować - zapowiedział Kaczyński.

 

Jak podkreślił, polityka dobrej zmiany, nie wynika z arbitralnych decyzji, ani z doraźnych pomysłów. - To jest polityka głęboko zakorzeniona w tym wszystkim, co budowała przez wieki polska kultura, co znalazło tak niezwykłe i wielkie zwieńczenie w pontyfikacie Jana Pawła II, wielkim, jednym z dwóch największych w dziejach świata ruchów społecznych, jakim była Solidarność - dodał lider PiS.

 

- Tą drogą, którą rozpoczęliśmy 3 lata temu chcemy iść dalej i będziemy iść dalej. Nie chodzi o słowa, nie chodzi o deklaracje, bo łatwo jest równości i wolności, wolności i równości bronić w słowach, deklarować ją, głosić, ale dużo trudniej dokonywać odpowiednich działań, podejmować czyny, trzeba to umieć. Myśmy już pokazali, że umiemy - powiedział.

 

- Moment jest ważny - podkreślił Kaczyński w wystąpieniu podczas sobotniej konwencji PiS, pod hasłem "Nowa arena programowa". - Zaczynamy kampanię wyborczą 2019 r. - ona będzie w dwóch turach, każda z nich jest ważna, oczywiście ta na jesieni najważniejsza - oświadczył prezes PiS.

 

Jak zaznaczył, stawką kampanii "jest Polska, jest przyszłość Polski, przyszłość Polaków". "Polska dla wszystkich czy Polska dla niektórych - to pytanie ma wiele aspektów. Sądzę, że najważniejsze z nich są dwa: sprawa równości i sprawa wolności" - powiedział Kaczyński.

 

Morawiecki: w czerwcu nowe propozycje

 

- Od kwietnia odbudujemy połączenia autobusowe; od maja "trzynastka" dla emerytów w postaci minimalnej emerytury; od lipca - 500 plus na każde dziecko - mówił natomiast premier Mateusz Morawiecki. - w czerwcu, w lipcu będziemy prezentować jeszcze inne punkty programowe - dodawał.

 

- Wiemy doskonale, jak ten nasz wielki program, 30-40 miliardowy w skali roku, sfinansować: poprzez dalszą walkę o jak najlepszy system podatkowy, poprzez rozwój gospodarczy, zmniejszenie biurokracji, kosztów administracji - mówił premier.


Będzie obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu - powiedział na sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących.

 

Morawiecki podkreślił, że rządu Europa to są europejskie zarobki, europejska zasobność portfeli. - I w tym kierunku idziemy i wiemy jaki tam dotrzeć - zapowiedział.

 

- To jest nasz program, program dla klasy średniej. To dlatego w tym postulacie, w tym punkcie programowym, który prezes tutaj przedstawił przed chwilą znajduje się obniżenie kosztów pracy poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów co najmniej dwukrotne i również obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących, co zrobimy jeszcze w tym roku - podkreślił Morawiecki.

 

- To jest walka o klasę średnią żyjącą na poziomie europejskim. Ta walka będzie się rozgrywać w Parlamencie Europejskim. My mamy znakomita reprezentację, która będzie szła i reprezentowała nasze interesy, walczyła o nasze interesy skutecznie, na czele z naszymi "jedynkami", na czele z panią premier Beatą Szydło - powiedział Morawiecki.

 

 

Przygotowane wiosną, wdrożone latem

 

Wieczorem w TVP premier poinformował, że wszystkie zapowiedziane przez PiS ustawy będą gotowe wiosną, a latem zostaną wdrożone.

 

- W pierwszej kolejności mamy już przygotowaną ustawę dotyczącą (...) odbudowy komunikacji pomiędzy gminami, powiatami, gdzie ten transport został zwinięty - powiedział premier. Wyjaśnił, że chodzi o "tradycyjne PKS-y" oraz transport prywatny. - Będzie to polegało na przekazaniu pewnych sum pieniędzy - dobrze wyliczonych - dla powiatów, po to, żeby mogły poprzez dopłatę do tzw. wozokilometra odbudować ten transport - wytłumaczył premier.

 

- Startujemy z takim programem od kwietnia - poinformował.

 

Morawiecki dodał, że w maju "będzie dodatkowy zastrzyk dla emerytów - Emerytura plus." - Będzie to wypłacone w maju, dla wszystkich emerytów - zapowiedział premier.

 

Poinformował, że następnie - 1 lipca - PiS ma zamiar wdrożyć 500 plus na pierwsze dziecko. - Można powiedzieć, że na wakacje, jak dzieci i młodzież wyjeżdżają, czy rodzice z dziećmi - mówił. Wyraził nadzieję, że "będzie ich jeszcze więcej nad polskim morzem, na polskich szlakach, w polskich górach".

 

- Już w sierpniu, jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński, będzie to wszystko tego lata, a więc wiosną wszystkie ustawy a latem wdrożenie - powiedział.

 

Szydło: dzięki 500 plus Polska stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej


Program 500 plus stał się symbolem naszego rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej - mówiła podczas konwencji PiS w Warszawie wicepremier Beata Szydło. Program stał się wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki - dodała.

 

Szydło oceniła, że "tym największym, najważniejszym projektem, prawdziwym przełomem kopernikańskim polskiej polityki prorodzinnej" był program 500 plus.

 

Jak mówiła, program "przywrócił godność polskim rodzinom, otworzył przed dziećmi nowe szanse, wreszcie stał się wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki".

 

Podkreśliła, że program 500 plus stał się "symbolem rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej".

 

Wicepremier zaznaczyła, że miliardy złotych, które trafiają co roku do polskich rodzin, są "doskonale wykorzystywane". - Wiem, że dzięki niemu wiele polskich rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje, wiem, że dzięki temu posyłacie dzieci na dodatkowe zajęcia i wiem, że dzięki niemu dzieje się w waszych rodzinach - mówiła.

 

Przypomniała, że płaca minimalna wynosiła w 2015 r. 1750 zł, w tej chwili to jest 2250 zł. - W ciągu czterech lat rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł płacę minimalną o 500 zł - podkreśliła. "Podnieśliśmy też minimalne emerytury wtedy to było 880 zł, teraz to jest 1100 zł" - zawróciła uwagę wicepremier Szydło.

 

Przyznała, że to jest "ciągle mało", ale odnosząc się do zapowiedzianej w sobotę na konwencji "trzynastki" dla każdego emeryta w postaci 1100 zł powiedziała, że to "prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów". "Myślę, że będzie naprawdę wynagrodzeniem wszystkich trudów dla tej grupy wiekowej" - oceniła.

 

Dodała, że rząd PiS zagwarantował najniższą emeryturę również dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie. "Dzisiaj rolnicy nie muszą się martwić, że nawet minimalnej emerytury nie dostaną, a tak przecież było" - zauważyła Szydło.

 

Podkreśliła, że rząd spełnia oczekiwania Polaków m.in. samotnych mam, które oczekiwały rozszerzenia programu 500 plus, tak by obowiązywało także od pierwszego dziecka.

 

- Spełniamy nasze zobowiązanie w tym zakresie i Jarosław Kaczyński powiedział przed chwilą wyraźnie: jeszcze w tym roku 500 zł dla każdego dziecka - powiedziała wicepremier Szydło.

 

- A wiecie państwo gdzie narodził się pomysł programu 500 plus? Oczywiście tam, gdzie rodzą się wszystkie najlepsze projekty dla Polski - na Nowogrodzkiej - dodała.

jm/hlk/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie