YouTube blokuje treści antyszczepionkowców. Idzie "śladem" Facebooka

Świat
YouTube blokuje treści antyszczepionkowców. Idzie "śladem" Facebooka
pixabay.com/huntlh

YouTube wyłącza reklamy na kanałach antyszczepionowych, bo - jak uzasadnił - "zamieszczanie w serwisie niebezpiecznych i szkodliwych dla użytkowników treści jest sprzeczne z regulaminem platformy". W połowie lutego inna globalna platforma społecznościowa - Facebook - zapowiedziała m.in. usuwanie i ukrywanie treści zniechęcających do stosowania szczepionek.

Na YouTube atyszczepionkowscy prowadzą kanały, na których publikują filmy promujące ich działania i zniechęcające do szczepień. 

 

Platforma poinformowała, że "zablokowała wyświetlanie reklam towarzyszących materiałom" o takim charakterze. Decyzja oznacza, że kanały nie będą zarabiały w serwisie. 

 

Decyzja Zuckerberga

 

Facebook podobną decyzję o usuwaniu lub ukrywaniu treści podjął po liście przedstawiciela Partii Demokratycznej w amerykańskiej Izbie Reprezentantów Adama Schiffa do władz Facebooka i Googla, który twierdził, że "informacje zniechęcające do stosowania szczepionek mogły przyczynić się do wzrostu zachorowań na odrę". 

 

Platforma "zmniejszyła lub usunęła tego typu treści z tzw. rekomendacji, w tym z polecanych grup, obniżyła je w wynikach wyszukiwania, zapewniając jednocześnie dostęp do treści wyższej jakości i bardziej wiarygodnych informacji".

 

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła ruchy antyszczepionkowe na liście 10 największych zagrożeń zdrowia w 2019 r. Polscy lekarze alarmują, że rośnie liczba rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci. 

 

 

maw/dro/ wirtualnemedia.pl, Bloomberg
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie