Odra na Ukrainie. Ponad 5 tys. zachorowań w ostatnich tygodniach

Świat
Odra na Ukrainie. Ponad 5 tys. zachorowań w ostatnich tygodniach
Polsat News

- Od 28 grudnia 2018 do 11 stycznia bieżącego roku na odrę zachorowało na Ukrainie 5059 osób, są też dwa przypadki śmiertelne - ogłosiło we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Według danych resortu najwyższy odsetek chorych zarejestrowano w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim oraz w obwodach winnickim i rówieńskim, zaś wśród chorych jest 2 042 dorosłych i 3 017 dzieci.

 

Ministerstwo poinformowało też, że zarejestrowało już dwa przypadki śmiertelne.

 

Ukraińskie media podają, że w drugim tygodniu stycznia na odrę zmarli 49-letni mieszkaniec obwodu rówieńskiego i ośmiomiesięczne dziecko z Winnicy.

 

Dzieci bez drugiej dawki szczepienia

 

"Wzywamy rodziców do szczepień i trzymania się kalendarza szczepień dzieci. To jedyny efektowny sposób ochrony przed odrą" - podkreśliło ministerstwo w swoim komunikacie, dodając że najczęściej chorują dzieci, które nie otrzymały drugiej dawki szczepionki, a choroba przenosi się najszybciej poprzez szkoły i przedszkola.

 

- Rodzice często zapominają lub nie zdają sobie sprawy, że dziecko przyjęło tylko jedną dawkę szczepienia. Ciągle zdarza się u nas, że rodzice podejrzewający grypę, przyprowadzają dziecko z temperaturą i okazuje się, że ma ono odrę. Przekierowujemy te wypadki do szpitala zakaźnego - powiedział Andrij Woźniak, lekarz pediatra ze Lwowa, który pracuje w szpitalu dziecięcym.

 

- Nie uważam jednak by można było już mówić o epidemii. Pamiętajmy, że ministerstwo zdrowia też wciąż tego tak nie określa. Wzrost zachorowań obserwujemy w Ukrainie co kilka lat. W latach 90. Ukraińcy w ogóle się nie szczepili. Ale teraz, wreszcie zaczęło się o tym mówić, informacje o zachorowaniach i statystyki są lepiej prowadzone i łatwiej dostępne - stwierdził lekarz.

 

- Na szczęście, dzięki komunikatom w mediach, ludzie zaczynają się wreszcie szczepić. Można to zrobić w szpitalach i przychodniach, trwają rozmowy także o wprowadzeniu grupowych szczepień we wszystkich szkołach - dodał Woźniak.

 

Śmierć z powodu powikłań

 

Szczepienia ochronne są w Ukrainie bezpłatne dla wszystkich do 18 roku życia. Darmowe szczepionki przysługują także wojskowym, uczestnikom operacji na wschodzie kraju, studentom, nauczycielom i pracownikom placówek zdrowotnych.

 

- Oczywiście, jeśli wzrost zachorowań się utrzyma, to epidemia być może zostanie ogłoszona - prognozuje Andrij Woźniak. 

 

W 2018 roku w Ukrainie zachorowało na odrę 47 tys. osób, a w związku z powikłaniami po tej chorobie zmarło tam 16 osób.

 

Także epidemiolodzy oceniają, że rozprzestrzenianie się odry na Ukrainie wynika z niedostatecznej liczby zaszczepionych.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie