Karczewski: w środę spotkanie z prezydentem Warszawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego

Polska
Karczewski: w środę spotkanie z prezydentem Warszawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego
PAP/Łukasz Gągulski

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że w środę o godz. 11 spotyka się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Mam nadzieję, że rozmowy będą konstruktywne i będziemy wspólnie odbudowywać pałac - powiedział we wtorek Karczewski.

Prezydent Warszawy pytany na początku lutego, czy spotka się z marszałkiem Senatu ws. odbudowy Pałacu Saskiego, powiedział, że jak tylko Karczewski ustali datę takiego spotkania, on weźmie w nim udział.

 

Marszałek Senatu powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że "jest otwarty do rozmów na każdy temat" z Trzaskowskim i jeśli będzie taka możliwość, to poruszony zostanie też temat patronów ulic w Warszawie.

 

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

 

Nowa siedziba Senatu 

 

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

 

- Pałac Saski to wielka wartość, to wspaniały budynek, który był w centrum Polski, centrum Warszawy - mówił Karczewski z kolei pod koniec grudnia ub.r..

 

- Świetnie zamyka plac Piłsudskiego. Będziemy odbudowywać Pałac Saski w programie 4-5 lat. W jednej części będziemy chcieli, aby znalazł swoją siedzibę Senat. Co do drugiej części, tej od strony północnej, rozpiszemy konkurs na to, co tam zorganizować - powiedział.

 

Marszałek wskazywał wówczas, że odbudowa całego kompleksu potrwa kilka lat i będzie podzielona na etapy.

 

- W pierwszej kolejności zostanie odbudowany Pałac Saski, następnie Pałac Bruehla. Będzie to architektoniczne dopełnienie placu Józefa Piłsudskiego - zaznaczał marszałek.

 

Jak podkreślił, odbudowany kompleks "wpisze się w przywracanie świetności Warszawie" i znajdą tam swoje siedziby inne instytucje.

 

Wystawa "dzieł odzyskanych" 

 

Według Karczewskiego, powinna się tam znaleźć także część edukacyjna dotycząca parlamentaryzmu i historii Polski.

 

- Mogłyby być tam prezentowane odzyskane dzieła sztuki, zrabowane podczas II wojny światowej, czy sylwetki ojców nieodległości i wybitnych Polaków - powiedział.

 

Jak mówił, przeprowadzony będzie także drugi konkurs dotyczący wkomponowania Grobu Nieznanego Żołnierza w przestrzeń pałacu.

 

- Konkurs ma wyłonić koncepcję zaaranżowania przestrzeni w ten sposób, aby godnie wkomponować w projekt pałacu to ważne dla Polaków miejsce - podkreślił marszałek.

 

Karczewski mówił też pod koniec grudnia, że na odbudowę Pałacu Saskiego ma być przeznaczone "od 500 mln do 1 mld zł, ale bliżej tych 500 mln". Poinformował, że źródłem finansowania będzie budżet państwa i że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie