Teraz! chce utworzenia klubu poselskiego z Nowoczesną. Lubnauer nie widzi powodów dla połączenia

Polska
Teraz! chce utworzenia klubu poselskiego z Nowoczesną. Lubnauer nie widzi powodów dla połączenia
PAP/Rafał Guz

Członkowie koła poselskiego Teraz! chcą współpracy z klubem poselskim Nowoczesna i rekomendują utworzenie "federacyjnego klubu poselskiego Teraz Nowoczesna". O uchwale koła w tej sprawie poinformował w poniedziałek lider Teraz! Ryszard Petru.

Członkowie Koła Poselskiego Teraz! wyrażają wolę współpracy z Klubem Poselskim Nowoczesna i rekomendują utworzenie federacyjnego Klubu Poselskiego Teraz Nowoczesna. Do rozmów o połączeniu obu sił w parlamencie upoważniamy posłankę Joannę Scheuring-Wielgus. Oczekujemy podobnego gestu ze strony Klubu Poselskiego Nowoczesna" - czytamy w uchwale przekazanej w poniedziałek.

 

"Głos zdrowego rozsądku i sprzeciwu wobec populizmu musi wybrzmieć mocno i jednoznacznie. Wierzę, że członkowie Klubu @Nowoczesna w duchu odpowiedzialności za stan państwa i gospodarki podejmą uchwałę o powołaniu federacyjnego Klubu TERAZ Nowoczesna" - napisał na Twitterze Petru.

 

 

Koło poselskie Teraz! tworzy trójka posłów, którzy odeszli z Nowoczesnej. Były lider tej partii, a obecnie szef partii Teraz! Ryszard Petru, a także posłanki Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt.

 

Propozycja złożona Nowoczesnej

 

- W dobie populizmu i składania nieodpowiedzialnych propozycji gospodarczych przez kolejne ugrupowania polityczne, w szczególności PiS, konieczne jest lepsze wyartykułowanie poglądów liberalnych w debacie publicznej i w zbliżających się kampaniach wyborczych - przekonują posłowie Teraz!.

 

Jak podkreślili w uchwale, "powołanie wspólnego Klubu Poselskiego Teraz Nowoczesna to ostatnia szansa na to, by liberalne wartości, sprzeciw wobec populizmu były bardziej słyszalne w debacie publicznej, a w szczególności w kampanii wyborczej".

 

Według nich "brak wspólnego działania doprowadzi do tego, że wartości liberalne staną się przystawkami w wielkiej uczcie populizmu".

Posłowie Teraz! zaproponowali, by pierwszym działaniem federacyjnego klubu poselskiego Teraz Nowoczesna było złożenie pakietu czterech projektów ustaw gospodarczych przygotowanych przez zespół ekspertów partii Teraz.

 

Jak poinformowali, przygotowane projekty ustaw zakładają: likwidację zakazu handlu w niedzielę, obniżenie składki ZUS dla przedsiębiorców do 500 zł, ograniczenie 500+ w dotychczasowej postaci dla osób zamożnych oraz zniesienie abonamentu RTV.

 

Lubnauer: nie widzimy powodu, by tworzyć klub z Teraz!

 

Każdy, kto chce wrócić do klubu Nowoczesnej, może to zrobić, jeśli zgodzą się członkowie klubu. Natomiast my jesteśmy przywiązani do nazwy, do naszych wartości i nie widzimy powodu, by obecnie tworzyć klub federacyjny z Teraz! - powiedziała liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Członkowie koła poselskiego Teraz! przyjęli uchwałę, w której wyrażają wolę współpracy z klubem poselskim Nowoczesna i rekomendują utworzenie "federacyjnego klubu poselskiego Teraz Nowoczesna".

 

Z drugiej strony - zaznaczyła - "w momencie, kiedy tworzy się Koalicja Europejska, jesteśmy nastawieni pozytywnie do tego, żeby dołączyła do niej również partia Teraz!". - Możemy też wspierać się wzajemnie w podpisach przy projektach ustaw. Bo to jest czas współpracy na opozycji - dodała Lubnauer.

 

"Członkowie Koła Poselskiego Teraz! wyrażają wolę współpracy z Klubem Poselskim Nowoczesna i rekomendują utworzenie federacyjnego Klubu Poselskiego Teraz Nowoczesna. Do rozmów o połączeniu obu sił w parlamencie upoważniamy posłankę Joannę Scheuring-Wielgus. Oczekujemy podobnego gestu ze strony Klubu Poselskiego Nowoczesna" - czytamy w uchwale.

 

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała, że "każdy, kto chce powrócić do klubu Nowoczesnej, to - jeżeli wszyscy członkowie klubu się na to zgodzą - może to zrobić".

 

Nowoczesna i Teraz! będą współpracować 

 

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa powiedziała, że Nowoczesna i Teraz! będą współpracować w ramach Koalicji Europejskiej i w związku z tym nie widzi potrzeby łączenia klubów.

 

- Jeśli jednak posłowie chcą pracować z nami także przy wspólnych projektach w Sejmie, to do tej pracy zapraszamy; jeśli zaś potrzebują dołączyć do nas, do klubu Nowoczesna, z powrotem - to proszę bardzo - dodała.

 

WIDEO: Petru: mam inne ustalenia ze Schetyną. Koalicja Europejska bez lidera Teraz i Barbary Nowackiej

 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie