Koalicja Europejska bez Inicjatywy Polskiej i Teraz! Petru: Liczę, że Schetyna dotrzyma słowa

Polska

W Koalicji Europejskiej, której podpisanie obwieścili w niedzielę liderzy PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i Partii Zielonych zabrakło Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej i partii Teraz! Ryszarda Petru. Grzegorz Schetyna zadeklarował, że chce współpracować z Inicjatywą Polską jeszcze w tych wyborach. Z kolei Ryszard Petru poinformował, że "liczy na tango" ze Schetyną w nowym zjednoczeniu opozycji.

Partia Teraz! Ryszarda Petru nie znalazła się w trzonie pięciu partii, które tworzą Koalicję Europejską. W niedzielę podpisanie porozumienia założycielskiego ogłosiły PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Partia Zielonych. Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej powiedział, że zależało mu na stworzeniu trzonu pięciu partii, które byłyby w stanie sprawnie i szybko uzgodnić wspólną podstawę programu.

 

Petru poza trzonem pięciu partii

 

- Zależało nam na tym, żeby stworzyć trzon kilku partii, w tym wypadku pięciu partii, które po wielotygodniowych negocjacjach są w stanie podpisać deklarację programową, ustalić ramy współpracy na wyborczych listach i uznać priorytety programowe - powiedział Schetyna na konferencji prasowej. Podkreślił, że pozostałe ugrupowania - w tym partia Teraz!, czy UED - będą zapraszani, żeby "w systematyczny i bardzo przemyślany sposób rozszerzać formułę Koalicji Europejskiej".

 

- Ona musi być na tyle dobrze zorganizowana i elastyczna, żeby być szeroką formułą współpracy, a jednocześnie, żeby linia programowa była wspólna. I wszyscy, którzy będą do koalicji przystępować muszą to minimum programowe zaakceptować. To wymaga jeszcze rozmów i ustaleń - dodał.

 

Ryszard Petru powiedział jednak na konferencji prasowej w niedzielę, że "ma inne ustalenia z liderem PO".

 

- Z Grzegorzem Schetyną mamy inne ustalenia, nie ustalaliśmy wspólnej konferencji dzisiaj. Wraz z Joanną Scheuring-Wielgus negocjowaliśmy z Grzegorzem Schetyną udział w Koalicji Europejskiej. Mam nadzieję, że te ustalenia zostaną dotrzymane i że będzie o tym wiadomo w najbliższych dniach - powiedział Ryszard Petru.

 

Jak powiedział ma nadzieję, że negocjacje zakończyło porozumienie, które zostanie zrealizowane.

 

 

Z kolei szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która podpisała deklarację Koalicji, podała, że sama nie rozmawiała z Ryszardem Petru na temat jego przystąpienia do koalicji.

 

- Jestem przekonany, że te negocjacje zostały zakończone. Jestem optymistą, bo wszyscy razem, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Taka powinna być zasada udziału w Koalicji Europejskiej - stwierdził Petru i dodał, że "do tanga trzeba dwojga". - Mam nadzieję, że cały czas jesteśmy umówieni na to tango - powiedział Petru.

 

Koalicja Schetyny bez Barbary Nowackiej

 

W Koalicji Europejskiej zabrakło także Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej. Grzegorz Schetyna zadeklarował, że chce współpracować z Inicjatywą Polską jeszcze w tych wyborach.

 

- Barbara Nowacka współpracowała z nami w Koalicji Obywatelskiej. Jej stowarzyszenie jest teraz w trakcie rejestrowania partii politycznej. Liczę na współprace z Barbarą Nowacką jeszcze w tych i w kolejnych wyborach - powiedział lider PO.

 

Jeszcze niedawno Nowacka deklarowała przystąpienie do Koalicji i start ludzi z jej ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego pod szyldem wspólnego frontu politycznego.

 

 

 

 

 

 

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie