"Polscy Żydzi są takimi samymi obywatelami tego kraju jak Pan". Gołda Tencer odpowiada Jakubiakowi

Polska
"Polscy Żydzi są takimi samymi obywatelami tego kraju jak Pan". Gołda Tencer odpowiada Jakubiakowi
Polsat News

"Nie pomyślałabym, że po Holokauście, po marcu ’68 i po tylu latach od transformacji, usłyszę coś takiego. W dodatku od posła wybranego do sejmu i reprezentującego naród" - napisała w liście do posła Marka Jakubiaka dyrektorka Teatru Żydowskiego. Poseł dopytywał w jednym z wywiadów: "Dlaczego Polska płaci ileś milionów złotych na teatr żydowski? A czy w Izraelu jest polski teatr?".

"Dlaczego Polska płaci ileś milionów złotych na teatr żydowski? A czy w Izraelu jest polski teatr?" - zapytał Jakubiak podczas rozmowy w Polskim Radiu. Poseł niezrzeszony (jest członkiem partii Federacja dla Rzeczypospolitej) dziwił się też, że nie ma filmów o Polakach ratujących Żydów.

 

W odpowiedzi na słowa posła odpowiedziała w piątek dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Opublikowała ona list otwarty do Marka Jakubiaka. 

 

"Nie pomyślałabym, że znów będę musiała udowadniać, że jestem Polką"

 

"Nie pomyślałabym, że po Holokauście, po marcu ’68 i po tylu latach od transformacji, usłyszę coś takiego. W dodatku od posła wybranego do sejmu i reprezentującego naród. Nie pomyślałabym, że znów będę musiała udowadniać, że jestem Polką, że polscy Żydzi są takimi samymi obywatelami tego kraju jak Pan" - napisała Tencer.

 

Przypomniała Jakubiakowi, że "od ponad 1000 lat Żydzi współtworzyli historię naszego kraju, jego życie społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne" oraz to, że "przed II wojną światową 10 procent społeczeństwa polskiego stanowili Żydzi".

 

"Trzy i pół miliona osób, wśród których byli politycy, żołnierze, artyści, pisarze, adwokaci, lekarze, robotnicy, nauczyciele, kupcy… Obywatele Polski, nie Izraela. Często zasymilowani czy ochrzczeni, co i tak nie miało znaczenia, bo bycie Polakiem nie było i nie jest zależne od wyznania" - podkreśliła dodając, że wyniku okupacji niemieckiej i Holokaustu większość z tych ludzi zginęła.

 

"Jestem Polką i Żydówką, córką Szmula Tencera, który przeżył getto warszawskie i Auschwitz"

 

"Jestem Polką i Żydówką, córką Szmula Tencera, który przeżył getto warszawskie i Auschwitz. W kierowanym przeze mnie Teatrze część pracowników ma korzenie żydowskie, ale większość nie. Wszyscy jesteśmy i czujemy się Polakami. Kulturę i tradycję żydowską traktujemy, jako część polskiego dziedzictwa. Zachowujemy pamięć o tych, którym najpierw odebrano prawo do życia, a później prawo do bycia Polakami" - przypomniała szefowa Teatru Żydowskiego.

 

"Czyżby wyrzucał nas Pan poza obręb wspólnoty, czyżbyśmy tracili prawo do czucia się Polakami?" - zapytała Jakubiaka.

 

Pełna treść listu została udostępniona na stronie internetowej Teatru Żydowskiego

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie