"PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust"

Polska
"PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust"
PAP/Paweł Supernak

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej" - zapowiedziała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu miał powiedzieć, że "naród polski współpracował z reżimem nazistowskim, zabijając Żydów podczas Holokaustu". Według "The Jerusalem Post, te słowa padły podczas rozmowy z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów w Polsce Polin.

 

Według dziennika "Haaretz", premier Izraela miał powiedzieć: - Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za mówienie o tym.

 

Dziennikarka MSNBC przeprasza za "niefortunną nieścisłość"

 

Oburzenie wzbudziły wcześniej także słowa amerykańskiej dziennikarki stacji MSNBC Andrei Mitchell. Przeprowadziła ona w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przyjechał na zorganizowaną w stolicy Polski konferencję bliskowschodnią. W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence'a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

 

W czwartek korespondentka stacji MSNBC przeprosiła za swoją wypowiedź. "Żeby było jasne, polski rząd nie był zaangażowany w te straszne czyny. Przepraszam za niefortunną nieścisłość" - napisała Mitchell na Twitterze.

 

"Cieszymy się, że zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek" - oświadczyło w czwartek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Mazurek: niedopuszczalne wypowiedzi

 

Po tych informacjach rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że "zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej". 

 

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Sejm będzie obradował w dniach 20, 21 i 22 lutego.

 

grz/ poslatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie