Rafalska: jedynie w 1,5 tys. przypadków 500 plus zamieniono na pomoc rzeczową

Polska
Rafalska: jedynie w 1,5 tys. przypadków 500 plus zamieniono na pomoc rzeczową
PAP/Jakub Kamiński

W skali kraju jest jedynie 1,5 tys. przypadków, w których świadczenie pieniężne 500 plus zostało z jakiegoś powodu zamienione na pomoc rzeczową - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Polską" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że to "margines marginesu".

Rafalska pytana, czy uważa, że program 500 plus odniósł sukces, ponieważ opozycja wciąż utrzymuje, że przez niego nastąpiła dezaktywizacja zawodowa kobiet, odpowiedziała: "opozycja najpierw utrzymywała, że Polacy nie są gotowi na tego typu świadczenia; oskarżali polskie rodziny, że te pieniądze zostaną przeznaczone na różnego rodzaju używki, słynne powiedzenie, że »500 plus przepiją i przepalą«.

 

Podkreśliła, że "żaden z tych zarzutów się nie sprawdził". Jak mówiła, "dzięki temu programowi udało się wyeliminować zjawisko skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych".

 

Dodała, że "rodzice inwestują w swoje pociechy, niektórzy odkładają te pieniądze, inni mogli sobie pozwolić pierwszy raz w życiu na wyjazd wakacyjny".

 

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że "w skali kraju jest jedynie 1,5 tys. przypadków, w których świadczenie pieniężne 500 plus zostało z jakiegoś powodu zamienione na pomoc rzeczową". Rafalska oceniła, że to jest "margines marginesu".

 

Zaznaczyła, że rząd Zjednoczonej Prawicy od początku wierzył w polskie rodziny. "Analizując, jak one gospodarują pieniędzmi, mogę zdecydowanie powiedzieć, że nasz flagowy projekt odniósł ogromny sukces" - podkreśliła.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie