Rafalska: od 1 grudnia wystawiono ponad 1,3 mln e-zwolnień

Polska
Rafalska: od 1 grudnia wystawiono ponad 1,3 mln e-zwolnień
PAP/Paweł Supernak

Od 1 grudnia wystawiono ponad 1,3 mln e-zwolnień - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W tym samym okresie wystawiono 10,8 tys. zwolnień papierowych.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.

 

Rafalska poinformowała na konferencji pasowej w siedzibie MRPiPS, że od 1 grudnia wystawiono ponad 1,3 mln e-zwolnień. Dodała, że w tym samym okresie wystawiono 10,8 tys. zwolnień papierowych.

 

- Chciałabym być dobrze zrozumiana: ja nie chwalę ilości wystawionych zwolnień lekarskich, ja nie dokonuję oceny zachorowalności Polaków. Wszystkim chorującym życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Dzisiaj oceniamy stan przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i lekarzy do wdrożenia tej naprawdę bardzo trudnej reformy, zmian. Ta ilość wystawionych i przyjętych przez system zwolnień lekarskich pokazuje tylko, jak dobrze ZUS przygotował się do wdrożenia tej reformy i pokazuje sprawność systemów informatycznych - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

 

Rafalska poinformowała, że w województwach średnia liczba przyjmowanych e-zwolnień waha się między 98 proc. a 100 proc. Najwięcej zwolnień w formie elektronicznej wystawiono w województwach: podlaskim, opolskim i w lubelskim.

 

Planowane rozszerzenie uprawnień 

 

Minister podziękowała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwu Zdrowia i lekarzom za pomoc we wdrożeniu reformy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że każdego dnia zwolnienia elektroniczne wystawia 30-40 tys. lekarzy. Podkreślił, że wdrożenie reformy wymagało "doskonałej organizacji i współpracy między resortami, instytucjami i lekarzami".

 

Cieszyński dodał, że prawie 5 tys. asystentów medycznych może już wystawiać e-zwolnienia.

 

- Planujemy rozszerzyć uprawnienia dla asystentów medycznych, by mogli oni odciążyć lekarzy w ich pracy - zapowiedział.

 

- Mamy kolejny sukces w priorytetowej dla rządu premiera Mateusza Morawickiego w dziedzinie, jaką jest cyfryzacja życia publicznego, a w szczególności systemu ochrony zdrowia - ocenił Cieszyński.

 

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że systematycznie spada liczba lekarzy wystawiających zwolnienia w formie papierowej. W poniedziałek - jak mówiła - było ich - 351.

 

Prezes ZUS zaznaczyła, że każdy przypadek papierowego zwolnienia jest indywidualnie analizowany.

 

- Zgodnie z naszym planem działania ustalamy przyczyny, dlaczego tak się dzieje i również oferujemy cały czas indywidualną pomoc, jeśli chodzi o wyeliminowanie przeszkód w stosowaniu tej elektronicznej formy - podkreśliła.

 

Dodała, że cały czas trwa monitorowanie systemu wystawiania e-zwolnień.

 

- Przykładowo wczoraj był taki szczyt - 182 tys. zwolnień przed północą i 21 zwolnień na sekundę - podała prezes ZUS.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie