Mitchell przeprosiła za wypowiedź o walce Żydów z "polskim i nazistowskim reżimem"

Świat

Andrea Mitchell przeprosiła za swoją wypowiedź, która wywołała lawinę komentarzy oraz reakcję m.in. IPN. Amerykańska dziennikarka w swojej relacji powiedziała, że w czasie powstania Żydzi "walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". "Żeby było jasne, polski rząd nie był zaangażowany w te straszne czyny. Przepraszam za niefortunną nieścisłość" - napisała Mitchell na Twitterze.

Za to wyjaśnienie podziękowała dziennikarce Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

 

 

"Ważne jest, aby używać precyzyjnego języka mówiąc o historii II wojny światowej i jasno rozróżnić ofiary i sprawców oraz bohaterów i przestępców" - napisała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie. 

 

 

Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przyjechał na zorganizowaną w stolicy Polski konferencję bliskowschodnią.

 

W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence'a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

 

Interweniuje ambasada i IPN

 

Ambasada Polski w USA zareagowała w środę na Twitterze na słowa amerykańskiej dziennikarki. 

 

"Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec" - napisała polska ambasada na Twitterze.  

 

Instytut Pamięci Narodowej domagał się sprostowania wypowiedzi. - Jeśli stacja odmówi sprostowania, wszystko wskazuje na to, że skierujemy (do sądu) pozew cywilny w ramach nowej ustawy sprzed roku o zmianie w Instytucie Pamięci Narodowej - mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, podkreślając, że w sprawie prowadzone są już analizy prawne.

 

Do sprawy odniósł się także gość Wieczornych Wydarzeń Jan Wojciech Piekarski, były ambasador w Izraelu, a także były dyplomata w Iranie.

 

 

msl/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie