Wstrzymano sprzedaż popularnych syropów dla dzieci. "Mogą mieć wpływ na zaburzenia rytmu serca"

Polska
Wstrzymano sprzedaż popularnych syropów dla dzieci. "Mogą mieć wpływ na zaburzenia rytmu serca"
Pixabay.com/frolicsomepl/Zdj. ilustracyjne

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż tabletek i syropów zawierających fenspiryd pochodzący z Francji. Powodem jest zagrożenie dla zdrowia pacjetnów. Na liście leków, których obrót wstrzymano są: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen.

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) zdecydował o wstrzymaniu obrotu i nie wprowadzaniu na rynek 14 produktów leczniczych: syropów i tabletek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela, stosowanych w przypadku chorób układu oddechowego. Lekarstwa te zawierają substancję czynną o nazwie fenspiryd pochodzącą z Les Laboratoires Servier we Francji.


"Wyniki badań nieklinicznych wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca" - poinformował w komunikacie prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.


Nazwy produktów leczniczych, co, do których została podjęta decyzja o wstrzymaniu obrotu zostały opublikowane we wtorek na stronach internetowych GIF. Wstrzymano obrót lekami: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen.


Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił o wstrzymaniu sprzedaży syropów i tabletek zawierających fenspiryd na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Z europejskim wnioskiem w tej sprawie wystąpiła francuska agencja ds. leków.

prz/dro/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze