Ponad 23 tys. zachorowań na grypę w woj. śląskim. Jedna osoba zmarła

Polska
Ponad 23 tys. zachorowań na grypę w woj. śląskim. Jedna osoba zmarła
Polsat News

Ponad 23 tys. osób zachorowało na ostatnich tygodniach na grypę w woj. śląskim, jedna osoba zmarła - informuje Sanepid. W dwóch szpitalach w Bielsku-Białej częściowo zakazano odwiedzin i wstrzymano przyjęcia.Większość przypadków choroby jest tam spowodowana przez wirus AH1N1 - to tzw. świńska grypa.

- Zmarły to 63-letni mężczyzna, który chorował też na wiele innych chorób - powiedziała kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Renata Cieślik-Tarkota. Dodała, że chociaż wzrost liczby zachorowań w ostatnim czasie jest wyraźny, to jest typowy dla okresu styczeń - marzec, kiedy co roku najwięcej osób choruje na grypę. W takim samym okresie 2018 r. grypę miało prawie 20,5 tys. osób, a w 2017 r. - ponad 29 tys.

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bielsku-Białej stwierdzono już 15 przypadków grypy, zmarły trzy z tych osób, ale jak wyjaśniła rzeczniczka szpitala Jolanta Trojanowska, "to były osoby z innymi, mocnymi obciążeniami, badania potwierdziły u nich jednak obecność wirusa". W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań dyrektor wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów oddziału chorób wewnętrznych i diabetologii, a w pozostałych oddziałach ograniczenie odwiedzin do jednej osoby u pacjenta. Wstrzymano też planowe przyjęcia na dwa oddziały.

 

Podobna sytuacja jest w Beskidzkim Centrum Onkologii - wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin pacjentów oddziału kardiologii i kardioonkologii oraz oddziału gastroenterologicznego z pododdziałem chorób wewnętrznych, wstrzymano także przyjęcia planowe do oddziału kardiologii i kardioonkologii. Ograniczono także odwiedziny do jednej osoby przy łóżku pacjenta w godzinach 16-18 w pozostałych oddziałach szpitala.

dk/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze