Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Były premier spocznie na Powązkach Wojskowych

Polska

Uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego będą dwudniowe - piątek i sobota; miejscem pochówku będą Powązki Wojskowe - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

- Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

 

Jak dodał, uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w najbliższy piątek i sobotę. - Miejscem pochówku pana premiera Olszewskiego będą Powązki Wojskowe - poinformował Dworczyk.

 

Zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.

 

 

 

Główne uroczystości w sobotę

 

Dworczyk odnosząc się do harmonogramu uroczystości pogrzebowych poinformował, że w piątek o godz. 9 do KPRM zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM.

 

- Między godz. 10 a 19 w najbliższy piątek będzie można (...) oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu w hallu KPRM - powiedział Dworczyk. 

 

- Została podjęta decyzja pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, że żałoba narodowa będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę - ogłosił szef KPRM.

 

Dworczyk poinformował, że w piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się masz żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

 

- Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13. a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy - poinformował szef kancelarii premiera.

 

Następnie - poinformował Dworczyk - na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie