PN nieoficjalnie: trzydniowa żałoba po śmierci Olszewskiego. Początek w czwartek o 12:00

Polska

Według nieoficjalnych informacji Polsat News, początek żałoby narodowej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego rozpocznie się w czwartek o godz. 12, a zakończy w sobotę o godz. 18. Decyzja o żałobie podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę, oczekuje na kontrasygnatę premiera Mateusza Morawieckiego.

Księga kondolencyjna została wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Można się do niej wpisywać od poniedziałku do dnia pogrzebu, pomiędzy godz. 9:00 a 19:00.

 

"Z głębokim żalem żegnam ś.p. Pana Premiera Jana Olszewskiego, znamienitego prawnika, adwokata-obrońcę opozycji czasów PRL, ale i niezłomnego opozycjonistę antykomunistycznego. Człowieka, który był nie tylko świadkiem historii, ale który dzieje Polski współtworzył, był ich współlokatorem - jako młody uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista, polityk, premier, doradca prezydenta RP, Kawaler Orderu Orła Białego" - napisał prezydent Andrzej Duda w księdze kondolencyjnej. 

 

Marszałek senior Kornel Morawiecki poinformował w poniedziałek w PR24, że pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Jak zaznaczył, informację tę przekazała mu żona zmarłego.

 

Marszałek sejmu Marek Kuchciński poinformował, że pogrzeb rozpocznie się o godz. 9.00. 

 

O tym, że żałoba po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego będzie dłuższa niż jednodniowa, informował w niedzielnym programie "Śniadanie w Polsat News" Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta. 

 

- W nadchodzącym tygodniu pan prezydent ogłosi swoją decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej. Tam zostaną podane dokładne terminy, w jakich dniach ona będzie obowiązywała. Żałoba narodowa będzie dłuższa niż jednodniowa, bo postać Jana Olszewskiego, jest postacią wybitną - wyjaśniał Andrzej Dera.

 

Były premier zmarł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. 

 

 

Bronił opozycjonistów w PRL, protestował

 

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. Matka Jana Olszewskiego była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei - powieszonego w 1905 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej działacza niepodległościowego i socjalistycznego, który stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych. W czasie okupacji Jan Olszewski działał w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Prawa UW ukończył w 1953 roku.

 

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

 

W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

 

Były premier w 2011 r. doznał udaru mózgu. W listopadzie ubiegłego roku trafił do szpitala ze względu na problemy z sercem i kręgosłupem.

grz/msl/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie