Dera: żałoba po śmierci Jana Olszewskiego będzie dłuższa niż jednodniowa

Polska

- W nadchodzącym tygodniu pan prezydent ogłosi swoją decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej. Tam zostaną podane dokładne terminy, w jakich dniach ona będzie obowiązywała. Żałoba narodowa będzie dłuższa niż jednodniowa, bo postać Jana Olszewskiego, jest postacią wybitną - powiedział w "Śniadaniu w Polsat News" Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

- To jeden z najbardziej wybitnych Polaków. Szczęście mieli ci, którzy go osobiście znali i z nim rozmawiali, z niego czerpali - powiedział Dera w Polsat News.

 

Minister w Kancelarii Prezydenta podkreślił, że była to "postać pięknie zapisana w czasach, kiedy o odwagę było trudno". - On występował jeszcze w tej najtrudniejszej roli, bo bronił w procesach politycznych tych wszystkich, których władza komunistyczna ścigała. Zawsze miał propaństwową postawę - przyznał Dera. 

 

Prezydencki minister powiedział, że zapamiętał wypowiedź Olszewskiego w dniu, kiedy był odwoływany - 4 czerwca 1992 r. Jak mówił, są to piękne słowa i przesłanie do wszystkich polityków. Olszewski powiedział wtedy, że chciałby po skończeniu pełnienia swojej funkcji, móc wyjść na ulicę i popatrzeć ludziom w oczy. - Mnie te słowa ogromnie wzruszyły i dały taką inspirację właśnie do takich działań, żeby być takim politykiem jak Jan Olszewski - wyznał Dera.

 

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie